Serdar Aziz'in eklendiği üç stoperli, sağda Ferdi, solda Lincoln'ün olduğu savunma hattını on birde gören herkes Jesus derbide defans ağırlıklı çıkmamış diyebilir. Savını güçlendirmek için iki defansif orta saha oyuncusu Arao ve Crespo'yu da sayabilir.

Kâğıt üzerinde bu diziliş ve tercihlerle Beşiktaş'ın kanat oyuncuları karşısında çaresiz kalacağını da düşünebilir. Fakat tüm bunların hepsi kâğıt üzerindeki varsayımlar olarak kalıyor. Jesus'un oyununda dizilişler ve oyuncu tercihlerinden daha önemli olan prensipler.

Fenerbahçe beklenmeyen bu on birle yine kazanmak için oynadığını ilk dakikadan itibaren gösterdi. Merkezi fazla kullanmadan kanatlardan paslaşarak oyunu kurdu. Valencia bu oyunun ileri ucundaki en etkin oyuncuydu.

Top Beşiktaş'a geçtiğinde alanı iyi parselleyip takım halinde baskı yaptılar. Beşiktaş'ın oyun kurmasını zorlayan iki faktörden biri buydu. Diğeri boğuştuğu stresti. Gergin oyuncular topu Fenerbahçe kalesine taşıdıklarında bu kez ofsayta takıldı.

Fenerbahçe'nin oynamaya çalıştığı, rakibini hataya zorladığı oyunun ilk yarısında, atak sonlandırmada iyi değildi. Beşiktaş ise duran toplar ve Fenerbahçelilerin yapacağı hatayla gol arayan takım görüntüsündeydi.

İkinci yarı iki teknik adamın değişiklikleri de görüntüyü değiştirmedi. Bol gollü, pozisyonu zengin derbi beklentisinin aksine golsüz bir derbinin tablosunu böyle çizdiler. Gelenek bozulmadı, beraberlik serisi devam ediyor.

Mustafa SAPMAZ / Akşam