Ahmet Nur Çebi yönetimi, aradığı sponsoru Koç Holding’te bularak, Tüpraş ile üç yıllık bir anlaşma sağladı.

Tüpraş ile yapılan anlaşmanın detayları, bugün düzenlenen imza töreninde açıklandı. Beşiktaş, TL üzerinden yapılan anlaşmada yıllık 230 milyon kazanacak. Bu, şu an 23.8 milyon Euro'ya tekabul ediyor. Fakat Tüpraş'ın ödemeyi güncel kur üzerinden yapmayacak olması "Vodafone mu daha karlıydı, Tüpraş mı?" sorusunu akıllara getirdi.

Tarihi bir sözleşme, Vodafone

Beşiktaş, 2013 senesinde Vodafone ile 145 milyon Dolarlık bir anlaşmaya imza attı. Bu 145 milyon Dolar’ın 29 milyon Dolar’ı forma göğüs sponsoruyken kalan 116 milyon Dolar, stat isim sponsorluğuydu.

Opsiyonlu 15 yıllık anlaşma

Beşiktaş ile Vodafone arasında imzalanan 2 yılı opsiyonlu 15 yıllık anlaşmada iki taraftan birinin ihtar göndermemesi halinde sözleşme opsiyonu bozulmadan devam edecekti. Ancak Vodafone, 2022 Ekim ayında gönderdiği ihtar ile sponsorluktan çekildiğini KAP’a duyurdu.

2013'te Dolar 1.70 - 2 TL arasındaydı

Beşiktaş'ın Vodafone ile imzaladığı anlaşmada 2013 senesindeki Dolar kuru 1.70 ile 2 TL arasındaydı. Fikret Orman yönetiminin Vodafone anlaşmasının gelirini enflasyon ile sabitlemediği görülürken Beşiktaş’ın bugünkü yönetimi yeni isim sponsoru Türpraş ile TL üzerinden anlaşması dikkat çekti.

Kartal enflasyona yenik düşebilir mi?

Beşiktaş, Tüpraş sponsorluğunun gelirini KAP’a bildirdi. Siyah-Beyazlı kulüpten yapılan açıklamada Tüpraş ile yıllık primler dahil toplam 230 milyon TL yani 23.8 milyon Euro olduğu duyuruldu. Ancak anlaşmanın TL üzerinden yapılması Kara Kartal’ın kur artışından yararlanamayacağını da gösterdi. Özellikle yabancı futbolcuların maaş ve bonservis ücretlerinin döviz üzerinden yapıldığı göz önüne alınırsa Beşiktaş’ın önümüzdeki sezonlarda artan kur oranıyla birlikte sıkıntı çekebileceği iddia edildi.

Zor zamanda yine Rahmi Koç yetişti

Sponsorluk lansmanında ilk olarak söz alan Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, "Burada Beşiktaş tarihinin en yüksek stat isim sponsorluğuyla ilgili sizlerle lanslanda buluştuk. Bu bir süreç aldı. Ancak istediğimiz şekilde sona erdi. Tüpraş ailesine, sayın ağabeyimiz Rahmi Koç'a teşekkür ediyorum. Çok önemli bir marka. Milli bir dev. İki kuruluşun bir arada bulunması hem bizim hem de Tüpraş için önemli. Sponsorluk görüşmeleri yapan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyoruz. Kızımız güzeldi. Herkes ister, bir kişiye verirsiniz. Tüpraş'a teşekkür ediyoruz" dedi.

ajansspor