Demirtaş'ın açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

WEGHORST FIRSAT TRANSFERİ TİPİNDE BİR OYUNCU DEĞİL 

Ligimizde fırsat transferleri oluyor. Mesela Nathan Redmond... Bir fırsat transferi. Dele Alli de bir fırsat transferi olarak yorumladık. Veya diğer takımların transferleri... Icardi veya diğer oyuncular.

Hani normal şartlarda çok iyi seviyede olan oyuncular. Bir şekilde fırsat oluyor. Kendi takımda oynayamıyor; geliyor. 

Ama Weghorst böyle bir oyuncu değil. Benim nazarımda Weghorst normal şartlarda, güncel Premier Lig santrafor olması lazım. Şu anda, bu adamın en kötü Everton santrafor olması lazım. 

Şunun ayrımını yapmak istiyorum. Yani performansı düşmüş, kendi takımda oynamayan, fırsat olmuş bir oyuncu türü değil Weghorst. Normalde bu adamın hali hazırda hala Premier Lig santraforu olması lazımdı. Burada gerçekten ilginç bir durum var.

BU TİP FORVETLER TAKIMLARINA KÖTÜ OYNAMA LÜKSÜ VERİR

Bir de, santrfor tiplemesi olarak bu tip oyuncular takımlarına kötü oynama lüksü veriyor. 
Bazı oyuncular takımlarına kötü oynama lüksü verir. Mesela Alex gibi, Talisca gibi, Batalla gibi...  

Böyle skorer 10 numaralar; hani ortada bir oyun yoktur... Şuradan uzaktan bir vurayım köşeye; köşenin tozu alayım. Maç 1-0 bitsin. Böyle oyuncular var... 
Bir de bu tip santrforlar vardır.  Yani kötü oynama lüksü veriyor. Oyun kötü, zemin kötü... Her zamanki gibi önde baskıyı yapamıyorsun. Kenardan bir orta yapıyorsun. Ya da ceza sahasına iyi bir top kaldırıyorsun. O bir şekilde ekmeğini çıkartıyor. 

OHEN SAYESİNDE ŞAMPİYONLAR LİGİ VİZESİ ALINMIŞTI

Bu tip oyuncuların en düşük profillisi bile kötü oynama lüksünü veriyordu. Mesela Beşiktaş Christopher Ohen sayesinde

Şampiyonlar Ligi bileti almıştı. Bir Trabzon maçında ceza sahasına iki top indirdi; o maçı Beşiktaş kazandı ve Şampiyonlar Ligi vizesi almıştı. 

Yani bu tip oyuncunun en düşük profillisi bile takıma kötü oynama lüksü veriyor.