Çınar'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Adam oyuna girdi ve gerçekten Dünya Kupası'nın tarihini de, Messi'nin tarihini de değiştirebilecek bir performans sergiledi. Muazzamdı. 

Dünyada her teknik direktör istediği kadar pas oyunu oynarsa oynasın, mecbur kaldığında doldur boşalta dönecektir. Bu yazılı olmayan bir kanundur. Buna dönüldü. Hatta buna Van Dijk'la beraber dönüldü.

Ama Weghorst sadece 'İleriye bana atın da ben PAF takım oyuncularıyla karşılaşıyormuş gibi topu indireyim, hava üstünlüğü kurayım' demedi. Merkeze kadar geldi. Belirli doldur boşaltlardan önce, tek başına orta sahaya gelip burada bağlantı oyuncusu olduktan sonra aynı hızla gol bölgesine doğru koşmaya başladı. Burada rakip stoperleri bozdu ki Arjantin yedili bir hatta gömülmüştü ama o kadar yükseğe çıkamıyorlardı. Bunu çok doğru becerdi. 

Atmış olduğu birinci gol; hani şimdi kafayla attı diyorsun, orta geldi diyorsun. Buradan gelen ortayı, uzak köşeye yollamak ayrı bir meziyettir. Uzak köşeye yolladı. 

Atmış olduğu ikinci gol. İki yıl önce Wolfsburg'da çok benzer bir organizasyonda bu golü atmışlar. Muazzam bir organizasyon. 
O dakikada o kadar serin kanlılıkta, o bitirici vuruşu yapmak Weghorst adına ayrı bir beceri... Gerçekten bize benzersiz bir performans sergiletti.

Bunun yanında, sürekli rakip oyuncularla dalaşa girmesi, onları psikolojik olarak çökertmesi de bir tarafaydı. Eğer Van Gaal, kendi takımını uzatmaya götüren futbolun birazcık daha benzerini oynatmaya çalışsaydı Hollanda belki de hiç penaltılara bile bırakmayacaktı. Psikolojiyi eline tamamen de almıştı. Ama o serbest vuruşunu hayal edebilen Van Gaal de sonrasında Arjantin'i tekrar oyuna döndüren taraf oldu.

Şimdi Beşiktaşlılar Weghorst bizim oyuncumuz diyerek gururlanmıştır haklı olarak. Evet harika bir performans gösterdi. Ama oyuncunun bu performansı onu alabilmenizi kolaylaştıracak mı? 

10 milyon euro bir satın alma opsiyonu var.  Alınır mı? Ben duruma şöyle bakarım; bir oyuncu satışı  önemlidir. Ama bazen oyuncu satmayarak da bütçeni delmezsin. Nasıl? Weghorst'u aldın... Weghorst 30 yaşında. Weghorst gibi profesyonel bir adamdan, Van Basten gibi, Van Nistelrooy gibi bir sakatlık yaşamaz ise 34 yaşına kadar verim alabilirsin. 

Weghorst'a 10 milyon euro verip bonservisini aldığın zaman, Weghorst'u alıp ondan 4 yıl boyunca verim almak demek şu demektir. Daha ucuz maliyetlerle yan oyuncular bulmak demektir. Diyelim ki Weghorst'u 10 milyon avroya aldın, 11 milyon avroya sattın. Bir daha o performansı gösterebilecek bir oyuncuyu bu yaş diliminde Türkiye'ye getirmek oldukça zor. Yani en azından kafanı bir dört yıl rahat ettirir. Bütçende tekrar bir forvet deliği açmaz. O anlamda ben net olarak Weghorst'u alırım.