Fırat Günayer şu ifadeleri kullandı:

Şenol Güneş, yabancı oyuncu sayısıyla ilgili bir plan dahilinde beş yıl içinde gerekirse beşe düşelim, kulüplerin ekonomik durumları iyi değil bunu bir plan doğrultusunda yapalım açıklaması yaptı. Şenol Güneş’in haklı olduğu çok nokta var, ancak Şenol Güneş’in dediği bir proje, beş yıl sonra şöyle bir şey olsun diyor. Türk futbolunda beş ay bile çok korkunç bir zaman iken çünkü nerede ise iki senede bir başkan değişiyor, yabancı sınırlaması 2002’den bu yana 11 kez değiştirildi, üç yabancı ile başladık dört oldu 2005’de altı yabancı, 2010’da 6+2+6, 2013’de 6+4, 2014’de 5+3, 2015’de 15 yabancı, 2016’da 16 yabancı, daha sonr a8+6 diye her yıl değişen bir sistem, mantığı olmayan sistem. 

Şenol Güneş güzel söylüyor ama bir proje Türkiye gibi bir ülkede proje yapmak, federasyon nezninde, kulüp nezninde de kolay değil. Birkere federasyon başkanı devamlı değişiyor. MHK başkanı devamlı değişiyor. Bu şartlarda nasıl beş yıllık bir proje yapacaksınız?

 Kulüplerin böyle bir proje yapması çok mümkün değil çünkü başarısız olduğu zaman sosyal medya ve taraftar devreye giriyor ve o proje ne olursa olsun, bitiyor.

Beşiktaş bir proje yaptı ama Valerien İsmael gitti. Böyle bir başarısızlığa müsaade edilmeyen bir ortamda böyle projeler hayata geçemez.

Yabancı kuralının 8+3 olması Beşiktaş’a yaramaz. Fenerbahçe’nin yerli oyuncuları çok rahat ilk onbirde oynayacak oyuncular, Galatasaray’da da durum aynı ama Beşiktaş’a baktığımızda; Mert, Cenk tamam ama Salih konusunda yeterlilik anlamında hep bir soru işareti var. Tayyip tamam ama Onur soru işareti, Umut soru işareti kötü değiller ama seviye anlamında Beşiktaş rakipleriyle kapışacak ise milli oyuncu transfer etmek zorunda.

Beşiktaş transfer haberlerinde yoğunlukla stoper ismi Yerry Mina geçiyor. 1.95 cm boyunda. Tayyip’in sakatlığından dolayı sağ ayaklı bir stoper aranıyor. Bu bir anlamda da Saiss kalmayacak demek. Bu da iyi bir şey değil bence, ben olsam tutarım…

Beşiktaş’ta çilek transfer olma durumu var, bir tane yıldız futbolcu transfer edilecek diye duydum. Özellikle forvet arkasına bilinen, ismini ortalama futbol ile ilgilenen herkesin bildiği, bir ismi alacaklar diye düşünüyorum.

Di Maria çilek transferi olur. Ben olsam alırım. Menajeride İstanbul’da hep demek ki! Burada üç kulüpten biri alacak. Bonservis bedeli yok. Rakip Icardi, Mertens yapıyorsa sen Di Maria’yı alacaksın.