TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, yabancı VAR hakemi konusundaki girişimlerden sonuç alamadıklarını belirtirken, Mete Kalkavan ve Abdulkadir Bitigen’in önümüzdeki dönemde VAR’da da görev yapacağını açıkladı.

Merkez Hakem Kurulu (MHK) Kış Eğitim Semineri, Antalya Belek’te devam ediyor.

Seminerin açılış konuşmasını yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, hakemlerin genele bakıldığında başarılı olduklarını söyledi.

Büyükekşi, “Genelde başarılı performans gösterdiler. Ancak bazı maçlarda da hatalar yaşandı. Eğitim ve tecrübe çok önemli. Hakem atamalarını bu zamana kadar algoritma sistemiyle yaptık. 21 Aralık’ta tüm Süper Lig kulüp başkanlarımız gelecek ve onlarla maçların hakem atamasını yapacağız” dedi.

Hakemlerin seminerde Hugh Dallas ve Pawel Gil’den çok önemli eğitimler aldığını aktaran Başkan Büyükekşi, “Süper Lig hakemlerinin tamamı koşularını başarıyla tamamladı. Bu testleri TFF’nin internet sitesine yükleyeceğiz.

Hakem akademisi kuruyoruz. Akademi ile ilgili Cerrahpaşa Üniversitesi ile protokol imzalayacağız. UEFA standartlarındaki eğitimleri hakemlere uygulamayı planlıyoruz. Özellikle hakemlerimize maç hazırlığı, oyuncu yönetimi, oyunun kontrolü, taktiksel farkındalık ve fiziksel çalışma konularında eğitimler vermeyi planlıyoruz. Hakemden şikayet etme yerine orta ve uzun vadede hakemlerimizi eğiterek mükemmel hale getirmeyi hedefliyoruz” diye konuştu.

Mehmet Büyükekşi, yabancı VAR hakemi için yapılan girişimlerden sonuç alamadıklarını ifade etti.

TFF Başkanı, “Yabancı VAR hakemi getirebileceğimizi söylemiştik. Bu konuda maalesef olumlu, yeterli derecede somut bir cevap alamadık. Bu yüzden başka aksiyonlar planlıyoruz. Bunlardan biri aramıza birkaç yeni VAR hakeminin katılması. Bunun dışında UEFA’da görev yapan hakemlerimiz var. Mete Kalkavan ve Abdulkadir Bitigen, yurt dışında daha çok VAR hakemliği görevi alıyor. Onları da VAR hakemliği kadrosuna almayı planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Milliyet