Beşiktaş’ın menfaatlerinin her şeyden üstün geldiğini ve yeniden kazanarak bu menfaatleri korumaya devam edeceklerini dile getiren Yamantürk, şunları söyledi:

"Hayırlı olacaksa kazanayım"

"Camia için hangisi hayırlı ise kalpten söylüyorum o olsun. Laf olsun diye bir şeyi çok istememeyi çok genç yaşta öğrendim. Hayırlı olacaksa kazanayım. Camianın, üyelerin dediği olacak. Bazen kulağıma 'divan görevini yapmıştır' diye laflar geliyor. Bunu söyleyenler son 5 yıldaki divandaki uyarımızı takip etmemişler. Hem yazılı hem de sözlü söylüyoruz. Bundan daha fazlasını yapamazsanız tüzük ortada. Özür dileyerek söylüyorum, davul başlamasında tokmak başkasında olmaz. Bize sordukları zaman da sormasalar da söylüyorum, hep söylüyorum. Beşiktaş’ı kimsenin ağzına sakız yapmadan, rakı masalarına meze yapmadan, medyaya manşet yapmadan yapıyoruz bu uyarıları. Özellikle borçlar konusunda. Yönetime yazılı yolluyoruz, yetmiyor konuşuyoruz. Bizim hiçbir yaptırımımız yok. Divan akil adamlar senato vazifesi yapıyoruz. Yönetim daha fazlasını istiyor mu? İsteyeceğini sanmam, bakıldığında belki de istememek de haklı.

Gidiş satışı gösteriyor

Bütün kulüplerin borçları artıyor. Gidiş satışa gidiyor, federasyon uygulamaya başlıyor, kanun çıktı. Yönetimler kendi dönemlerindeki borçlardan sorumlu olacaklar. Yoruldum bunları söylemekten. Mahçup da oluyorum. Tüzük çalışması yaptık. Divandan sonra tüzük kongresi olacak. Divanın teklifi de bu. Herkes kendi döneminden sorumlu olacak borç konusunda. Bundan daha kolay zengin olunacak bir yer yok. Sıfır risk ile 100 yıllık müessselerin başına geçiyorsunuz. Kişisel servetini artırıyorsunuz. Bunlar neden Almanya’da konuşulmuyor, niye kulüplerin satışı konuşulmuyor? Çünkü kanun var.

"Beşiktaş’ın altına mayın döşüyorsunuz"

Şampiyon olarak kişisel başarı elde edebilirsiniz, insanlar sizi alkışlayabilir. Beşiktaş’ın altına mayın döşüyorsunuz. Pahalı transferlere karşıyım. 1 yıl değil 10 yıl şampiyon olunur. Önce iktisadı hürriyet elde edilsin. İktisadi hürriyeti olmayan kulüpler, aileler ne varsa çökmeye mahkum.

"Benim istemem yetmez"

Camia teveccüh göstermesi lazım başkanlık için. Benim istemem yetmez. Şimdi duyuyorum divan başkanlık seçimlerinde Tevfik Yamantürk’ü seçmezsek dolayısıyla gider ve başkanlığa oynayamaz. Bunları çok sık duymuyorum. Önce bir 17 Eylül gelsin ondan sonra zamanı geldiğinde bunlar konuşulur" diyerek başkanlığa sıcak baktığını ortaya koydu.

Ajansspor