Fanatik yazarı ve eski süper lig hakemi Deniz Çoban'ın köşe yazısı

Daha önce Beşiktaş-Adana Demirspor maçına, bir önceki maçta sorun yaşayan hakem ekibinin aynısını atayan algoritma, Fenerbahçe’nin ve Galatasaray’ın maçlarına kariyerinde ilk kez Süper Lig maçına çıkan yardımcı hakemleri atamıştı. Buna benzeyen çok örnekler görmüştük.

Bu hafta algoritma çok daha fazlasını yapmış! Dün akşam kupada Fenerbahçe-Rizespor maçını yöneten Bahattin Şimşek’i, henüz o maç oynanmadan pazartesi akşamı oynanacak Ümraniyespor-Fenerbahçe maçına 4. hakem olarak atamış. O maçta bir hakem krizi yaşanma ihtimali düşünülmemiş.

Aynı hakem, 4 gün sonra o takımla tekrar yaya yana getirilmiş. Ayrıca Fenerbahçe-Rizespor kupa maçının gözlemcisi yine algoritma tarafından dört gün sonra oynanacak Ümraniyespor-Fenerbahçe maçına da atanmış.

Maceradan vazgeçilmeli

Hata yaptığı gerekçesiyle 4 etaptır maç almayan Mete Kalkavan; Kayserispor- Beşiktaş, haftalardır başarısız performansını konuştuğumuz Arda Kardeşler de Trabzonspor-İstanbulspor maçına atanmış. Eyüpspor lig lideri, Samsunspor ise lig ikincisi. Belki de bu hafta Eyüpspor ile Samsunspor ligin kader maçına çıkacaklar.

Bu maça atanan Gürkan Hasova ise 10 gün önce 1.lig hakemliğine terfi etmiş bir hakem. Ligin en tecrübesiz hakemi, ligin çekişmeli geçmeye aday, en kritik maçına atanmış. “Yapay Zeka ile hakem atama” konusunda çekincelerim olduğunu önceki yazılarımda ve yorumcusu olduğum Trio programında dile getirmiştim. Artık kanaatim o ki; yol yakınken bu maceradan vazgeçilmeli.

Büyük sorunlar açacak!

Dijital sistemin kullanılmasına itirazım yok. Elbette teknolojiden faydalanmalı ve iş yükünü azaltan sistemler kullanılmalıdır.

Ama atamalar dijital sistemde yapıldıktan sonra, son kontrolde mutlaka MHK eli değmelidir. Aksi halde “Duygu yoksunu ve geçmiş yaşanmışlıklardan habersiz” olan algoritma başımıza büyük sorunlar açacaktır.

Deniz ÇOBAN / Fanatik