Şu günlerde Dünya Kupası ile yatıyor, onlarla uyanıyoruz. Neredeyse her gün dört maç izliyoruz, gözümüzün pası siliniyor, yıldız adaylarını takip ediyoruz. FIFA bu kupada bazı yenilikler getirdi, örneğin topun oyunda olmadığı zamanları maça ilave etmeleri konusunda turnuva öncesinde hakemleri uyardı, valla çok da iyi yaptı.

Niye mi?

Bizim ligimizde zamandan çalma adına haybeden kendilerini yere atanları, ayağına küçük bir darbe aldığı halde kafalarını tutanları, en ufak temasta sekiz takla atanları o kadar çok görüyoruz ki, hangisini yazsak! Katar’da hiç böyle centilmenlik ruhuna aykırı hareket eden bir futbolcu gördünüz mü, ben görmedim!

Zamandan çalmayı önlemek adına bu uyugulamanın tez elden ligimize getirilmesinde yarar var, hatta ısrarcıyım arkadaş!

VAR sistemi de saat gibi tıkır tıkır işliyor, kritik pozisyonlar inceleniyor, arkasında hiçbir soru işareti bırakmıyor, farkında mısınız?

Bu turnuvada ilgili kuruluşlar yarı otomatik ofsayt teknolojisini (SAOT) devreye soktular. Bu sistemi biraz açacak olursak, futbolcuların vücutlarındaki 29 farklı bölgeyi aynı anda takip edebilen ve ofsayt kararını en kısa sürede VAR görevlileri ve saha içi hakemleriyle paylaşan bir sistemdir.

Keşke bizde de olsa!!!

TFF ve MHK bu konuya bir eğilse ne güzel olacak?

Yoksa bu centilmenliğe aykırı hareket edenlerin önünü kesemeyiz!

Bir başta örnek ise VAR incelemelerinde futbolcuların hakemlerin başına bizdeki gibi üşüştüğünü gördünüz mü?

Göremezsiniz, böyle şeyler bize özel!

Bilal MEŞE / Milliyet