İşte Süleyman Oktay'ın açıklamaları:

"Beşiktaş’a şu an baktığımızda beklentilerin uzağında kaldı. Bunun bir sürü sebepleri var ama en büyük sebebi benim gördüğüm kadarıyla eğer saha içini konuşacak olursak Valerien Ismael’dir. Çünkü Valerien Ismael bu takıma, Beşiktaş’a ve büyüklüğüne küçük kaldı ve çok hatalar yaptı.

Elinde mükemmel bir kadro vardı, hatta taraflı tarafsız herkesin görüşü Beşiktaş’ın kadrosunun iyi olduğu idi. Süper Lig başlayıp, haftalar ilerlemeye başladıkça Valerien İsmael bu kadronun her bakımdan disiplin, teknik ve taktik, sistem, motivasyon, mental düşünce, her anlamda kontrolü kaybetti. Bunların hepsini Valerien Ismael beceremedi, bunları üst seviyedeki futbolcularına empoze edemedi ve maalesef bu eksikler yüzünden Beşiktaş şu anki durum içinde kaldı ve ligin henüz başlarındayken yukarıdaki takımlarla aradaki puan farkı açılmaya başladı.

Bu durum karşısında Beşiktaş camiası ve taraftarı ümitsizliğe kapılmış durumdalar.

Aslında Valerien Ismael sezona; yüksek tempolu, herkesin beğenisini kazanan bir anlayışla başlamıştı, bunu ilk beş maç içinde gördük. İlk 45 dakikalarda muhteşem ama sonrasında duran, gol yememeye çalışan, kendi onsekizi içine kapanan bir Beşiktaş’ı görmeye başladık.

Benim Valerien Ismael’den o dönem beklentim, maçın her iki 45 dakikalarında periyotlar halinde temposunu ve eforunu koruyarak oynayan ve maçın 90 dakikasını tamamlayan bir Beşiktaş’ı görmek, izlemekti.

Maalesef bu böyle olmadı, sonraki dönemlerde o 45 dakika içindeki futbolu da aradık ve neticeleri iyi gelmedi.

Bu yaşananların tek suçlusu acemi teknik direktör Valerien Ismael'dir.

Şimdiki ana gelirsek; Beşiktaş Antalyaspor maçını üç puan ile kapatıp, Dünya Kupası arasında iyi çalışıp Şenol Güneş’in kendi sistemi, mental uygulamalarıyla kendi futbolunu oynamak isteyecektir. Bizlerin de tek beklentisi bu yönde çünkü ara sonrasında futbol adına doğruları yapan bir Beşiktaş hepimizi mutlu edecektir ve sıralamada da geride kalmayacak, hedeflerine ulaşacaktır. Tüm camianın beklentilerini karşılayacaktır.

Bunun için en önemli şart oyuncularını psikolojik ve mental anlamda üst seviyeye çıkarılmasıdır. Sonrasında Şenol Güneş kendi sistemi ile oynayacak futbolcularla devam edecek. Transfer gerekir mi diye düşündüğümüzde şu anki görüntüde birçok bölgeye transfer gerekiyor gibi görünüyor ama şu an bu transfer durumu imkânsız. Eldeki futbolculardan kazanabileceğini kazanarak, sonrası için planlamasını yaparak sezonu en iyi şekilde kapatıp tüm camianın beklentilerin uzağında kalmamasını sağlayacaktır, yoksa çok erken bir lig vedası her şeyin maddi ve manevi anlamda başka taraflara gitmesine sebep olur."

Duhuliye.com