Hocanın başlıca felsefesi zaten estetik oyundan çok doğru oyun. Bu mevcut Beşiktaş kadrosuyla zaten estetik oyun bir ütopya o yüzden Beşiktaş’ın mevcut gerçekleri ile Santos hocanın gerçekçi futbol felsefesi konjonktürel açıdan birbirine çok uygun. Beşiktaş’ın mevcut futbol gerçekliğinde hem estetik hem de verimli doğru oyun bakış açısıyla insanı en çok mutlu eden şüphesiz Semih’in neo-Nihat Kahveci genç Kun Agüero sentezi performansı. Bu çocuğun her tarafı topçu: Yere çok sağlam basıyor, çok hızlı ve net düşünerek hareket ediyor.

Abisine servis yaptı

Rakibinin korkusuzca üstüne üstüne gidiyor, hem teknik hem de fiziksel açıdan üstünlük kurmayı biliyor, başarıyor. 62’de yine golünü atarken Semih vücudunu çok iyi yatırarak şutunu çekti. 3 dakika sonra Cenk abisine çok iyi bir servis yaptı, Cenk de zekice topa değme feyki ile Rashica’nın golü atmasını sağladı. Semih ile beraber oynamak Rashica’nın performansını da yukarıya taşıyor. Yavru Kartal hem golcü, hem servisçi bağlantı oyuncusu, sayesinde Kosova Kartalı da uçmaya başladı. Öyleyse tekrar hoşgeldin Benfica Kartalı Santos, 87’de malum şahsın saçmasapan vuruşu için özür dilerim, siz çok daha iyisine teknik direktörlük yapmayı hak ediyorsunuz.

Rashica, eski Beşiktaş yönetiminin ve görevlendirdiklerinin 2023 yazında yaptığı Onanagiller tarzı rezalet transferlerden birisi değil. Kosovalı futbolcu sadece geçen sezon yıldızını parlattığı kaliteli bir Galatasaray 11’i yerine 21. yüzyılın en kötü Beşiktaş 11’inde oynadığı için uzun süre kalitesini sergileme fırsatı bulamadı. Rashica’nın bir önceki lig maçında Semih’e yaptığı asist ve topu oraya taşıması akıl doluydu, Rize’de ise attığı gol son derece kaliteli bakarak görerek ters ayağıyla attığı bir şutla geldi ve benim gibi Rashicaseverleri mutlu eden cinstendi. Rashica da Semih de hızlı düşünüp alan değiştirerek seri paslar ve driplingler ile oynama konusunda mahir oyuncular. Devre sonunda genç Semih yine golünü attı ve bir kez daha rakibini ekarte eder etmez topu olabilecek en iyi şekilde kullandı. Ceza alanı dışından çok sert bir neo-Nihat Kahveci şutuyla skoru 2-0’a getirdi. İkinci yarının hemen başındaki golünde de modern golcülerin olmazsa olmaz özelliği rakibi ekarte eder etmez doğru kararla hızlı atılan şuttan skoru 3-0’a getirdi. Durmadı bir de Cenk abisine al da at asisti yaptı! Serdar Topraktepe hocaya Semih’i sürekli izleme zevkini yaşattığı için teşekkürlerimi sunarım. Rashica ve Semih’in kâğıt üzerinde arkasında mecburen görev verilen iki arkadaş ise yeni teknik direktör Fernando Manuel Fernandes Santos’un uykusunu kaçıracak cinsten performanslar sergilediler.

Onur Bulut, Hikmet Karaman Kayserispor’unda Şenol Güneş’in onu beğendiği zamanki seviyesinin çok gerisinde, 29’da yaptığı hamle zamanlama hatası çok kötüydü. VAR’dan iptal edilen golün pozisyonu o kötü hata sonrası gelişti. Sol bekte başlayan kişiyi ise Onur’un aksine Beşiktaş’ta hiç iyi oynarken göremedim zaten. Beşiktaş’ta çok sol bek gördüm: Caner ve Münch’ün ofansif özellikleri, İbrahim Üzülmez ve Kadir abinin defansif özellikleri, Adriano’nun her şeyi iyiydi. Lakin ben hiçbir şeyi iyi olmayan sol beki de maalesef ilk kez Beşiktaş’ta gördüm!

Ali Ece