Bu satırları yazarken başkanlık seçimi tamamlanmamıştı, o yüzden kim seçilirse seçilsin bu oyuncu kadrosu ve sözleşmeleriyle işleri kolay değil.

İstanbul’da Beşiktaş seçimleri devam ederken Ankara’da bir takımdan çok en fazla maç sabahı bayii toplantısı vesilesiyle tanışmış birbirine yabancı insanların oynayabileceği kadar kolektif oynayabilen oyuncular vardı. Bu oyuncuların çoğunun sözleşmeleri uzun vadeli ve performanslarına göre bayağı yüksek maliyetli.

Performans demişken ilk yarı sonucunda Beşiktaş forması giyen 11 oyuncudan gol beklentisi 0.09’du. 0.09 kadar düşük ihtimal de olsa kimlerin o performanstan ve hangi pozisyonlarda gol beklediğini gerçekten çok merak ediyorum.

Bir transfer sezonunda 15 milyon Euro harcayıp sprinter veya driplingci kanat olmadan sahaya çıkmak akıl almaz bir kadro planlama hatası. O parayı Seçil Erzan’a bile versen geri alma ihtimalin bu kadroyu kurup aynı paraya bu oyuncuları satma ihtimalinden daha fazla. O yüzden yeni yönetime sabırlar diliyorum. O harcanan paraya rağmen lider stopersiz bir kadro kurmak da büyük futbol akılsızlığı. 21’de Ali Sowe yine Beşiktaş’a gol atarken, pozisyonda top toplamda 7 kez Ankaragücü santrforunun ayağına değdi veya yerde sekip sahipsiz top olarak kaldı.

Nokta transfer şart

Yine bu kadar transfer yapıp sahaya kreatif bir lider pasörün, top yönlendiricin olmadan çıkmak da eski yönetimin son 6 aydaki en büyük hatalarından birisi.

Skoru 1-1’e getiren gol, tamamen Chamberlain’in bireysel merkezden delici dripling yeteneği sonucu geldi. Yoksa orta sahada görev alan oyuncular sadece iyi niyetle mücadele ettiler, pas trafiği ile tek bir organize atak geliştirememeleri onlardan çok onları gerçekten tamamlayacak bir oyuncunun takıma transfer edilmemesinin sonucu.

Yeni yönetim kimlerden oluşursa oluşsun en azından sezonun ikinci yarısı için acilen nokta transferler ile lider stoper, kreatif pas yönlendirici ve sprinter driplingci kanat forvet takviyesi yapmaları gerek.

Ali ECE / Fanatik