Sayı, tecrübe ve yetenek olarak sınırlı 23 kişilik hakem kadromuz var. VAR kadromuz ise 12 kişiden oluşuyor. Her maça 1 hakem 2 VAR atandığını düşünürseniz, VAR kadrosu için hangi sıfatları kullanırsanız kullanın, yetersiz kalır! Maçlara, performans olarak yeterli, tecrübeli, yıpranmamış hakem bulmak oldukça zorken; 12 kişilik VAR kadrosuyla, maçlara yetenek ve tecrübeye bakmadan hakem bulmak bile ilerleyen haftalarda mucize gibi görünüyor. Yukarıda belirttiğim şartlar altında 11. haftaya başlıyoruz. Birbirinden zorlu maçlar oynanacak. Liderin maçına Hüseyin Göçek, Trabzonspor Sivasspor maçına da Abdulkadir Bitigen atanarak; tecrübeli isimler görevlendirilmiş.

Morali yerlerde

Galatasaray’ın maçına atanan Ali Palabıyık ise ligimizin 2 numaralı hakemi konumunda. Son yönettiği maçta ceza almış ve 3 haftadır ligde maç yönetemiyordu. Tecrübeli ancak maç ritmi olamayan bir isim MHK tarafından bu zorlu maça uygun görülmüş. Fenerbahçe-Başakşehir maçına performansı vasatın altında olan, sürekli eleştirilen ve 2023 başında FIFA kokardını kaybedeceği için morali yerlerde olan Zorbay Küçük atanmış. Hatayspor-Beşiktaş maçına ise, ligde yeni yeni ismini duyuran ve zorlu maçlar için tecrübesi yetersiz olan Kadir Sağlam’a görev verilmiş.

Normalin dışına çıkarsa...

Tüm maçlar hakemler açısından zor geçmeye aday. Normal seyrin dışına çıkacak maçlar olursa Fenerbahçe ve Beşiktaş maçlarının hakemlerini diğerlerine göre daha riskli buluyorum. Son haftalardaki gerilimin nedenlerini sorguladığımda, tartışmaların daha çok VAR hakemleri üzerinden yürüyeceğini tahmin ediyorum.

Deniz ÇOBAN / Fanatik