"Semih gerçekten muhteşem oynuyor"

Genç Semih Kılıçsoy'un performansını överek başlayan Kahveci, “Nazar değmesin, Semih gerçekten muhteşem oynuyor. Gol attıkça bir özgüven ama hiç şımarmadan ayakları yere sağlam basarak devam ediyor. Son 4 maç 5 gol. Bu istatistikler maç başı 1 gol Messiler, Cristianolar, Mbappeler hani maç başı 1 gol minimum öyle ortalamalarla gidiyorlar.

"Gedson’un gol atması kendi adına iyi oldu"

Beşiktaş için önemli şey hem Rize deplasmanında gol yemedi hem de bugün içeride gol yemedi. Büyük takımlar gol yemedi mi kazanma ihtimali çok yükselir. Beşiktaş’ın sıkıntısı neydi, çok gol yiyordu. Bir iç saha kâbusu vardı. 3-1, 3-1, 3-1. Kasımpaşa, Alanya, Fenerbahçe. Fenerbahçe maçı 6-7 bile olabilirdi. İç sahada merak konusuydu. Yeni hocayla ilk maç. Gedson’un gol atması kendi adına iyi oldu. Ama onun dışında 1. ve 2. bölgede görevini yapan Gedson.

"Beşiktaş kontratak oynuyor"

Koşan, top alıp veren ama 3. bölgede daha çok katkı sağlamalı ofansta. Bugün pozisyonlara da girdi kaçırdı. Bir pozisyonu var sanki ayağa müdahale var gibi geldi bana ama nedense VAR da çağırmadı. Ben şunu söyleyeyim Samet Aybaba, Yusuf Sarı sorusu sorulduğunda Beşiktaş kontratak oynamaz dedi. Beşiktaş kontratak oynuyor.

"Karagümrük’ü yendin ama büyük takım futbolu nedir?"

Beşiktaş, 2. bölgeye çekiliyor. Rize’yi yendin, Karagümrük’ü yendin ama büyük takım futbolu nedir? 3. bölgede döneni alan, ısıran, basan. Beşiktaş pres yapmıyor. 2. bölgeye çekiliyor. Güzel kayıyor, hatlar arasını kapatıyor. Rakipler geliyor, son pas, son vuruş eksikliğinden dolayı da pozisyona giremiyorlar. Gol katkıları olmuyor ama Beşiktaş kontratak oynuyor.

"Büyük takımın sağ beki ön tarafa gider, Onur gitmiyor"

Alıyor Rashica gidiyor, alıyor Semih gidiyor, alıyor Gedson gidiyor. Mert maşallah her maç 25 tane 50 metre top atmak zorunda kalıyor ya da Bakhtiyor ya da Tayyip. Büyük takımın sağ beki ön tarafa gider, Onur gitmiyor. Sol beki oyunun içine girer, Umut orta sahayı neredeyse geçmiyor ama senin pırlantan var. Ben orada beklemiyordum şut atacağını falan. Oradan dönüp vurdu bir yerden.

"Bugün Karagümrük bile daha çok topa sahip oldu"

Ben Beşiktaş’ı izlerken ayağına top geldiğinde heyecanlandığım, ne yapacak dediğim 1 numaralı oyuncu şu an Semih Kılıçsoy. Onun dışında düz bir takım. Bugün Karagümrük bile daha çok topa sahip oldu.

"Beşiktaş geçiş oyununu iyi oynuyor"

Rashica son 2 maçta kritik goller atıyor. Onun adına önemli çünkü ondan beklenen de bu ofansif katkı. Güzel goller atıyor. Semih’in ayağına top geliyor heyecanlanıyorsun, Rashica da golünü atıyor. Onun dışında Beşiktaş ne oynuyor desen, Beşiktaş direkt kontratak oynuyor. Topu veriyor, 2. bölgeye çekiliyor. Mert’in hep uzun paslarını görüyoruz. Bakhtiyor’un uzun paslarını görüyoruz. Cenk de koşmaktan yoruluyor. Tek başına kimseye basamıyor. Beşiktaş çok mu iyi oynadı bugün? Keyif veren bir oyun değil ama buna rağmen Gedson 1 gol attı, 2 tane daha atsa neden attı demeyiz. Bu geçiş oyununu iyi oynuyor. Cenk Tosun, karşı karşıya kaçırdı. 1 tane muhteşem vurdu, direkten döndü.

"Gedson hat-trick yapabilirdi"

Beşiktaş kötü oynadı diyoruz ama artık ön tarafa gittiğinde 3. bölgede de tehlikeli pozisyonlar yaratıyor. Bugün gol atmayan Cenk, 2 gol atsa neden attı demeyiz. Gedson hat-trick yapabilirdi. Oyun tarzı büyük takım oyun tarzı değil ama kazanmak önemli. Beşiktaş öyle ya da böyle kötü oynuyordu ya da biraz iyi de oynasa çok gol yiyordu, kaybediyordu. Beşiktaş 2 maçtır gol yemiyor. Gol yemediği an Beşiktaş’ın bu kadrosunda kazanma ihtimali artıyor. Oyuna giren oyuncuların katkı sağlaması da önemli oldu çünkü alternatifler ne kadar artarsa bir takımın geleceği için o kadar iyi olur. Ghezzal muhteşem bir pas verdi Rebic’e, Rebic, Gedson’a çıkardı güzel atak. Bunlar beklenilen şeyler zaten bu oyunculardan ama Beşiktaş’ta şu an Semih Kılıçsoy’u 11’de görmesek rakip kaleye nasıl gidecek ben de merak konusu çünkü o heyecanlandırıyor.

"2024’te aday kadronun içinde olmak istiyorum diyor"

Tabii ki gol atıyor o tarafını çok övüyoruz ama topsuz oyunda da neler yaptığına bakın. Defansa nasıl yardım ediyor. Hem Onur’un önünde oynarken Onur’a yardımı, Umut’a yardım ederken Umut’a yardımı. Bir pozisyonda görüyoruz sonra kamera dönüyor, diğer sahaya birden Semih orada. Her yerde. İşin defansında, ofansında. Çok koşuyor maşallah. Çok da kuvvetli nazar değmesin. Ben heyecanlanıyorum. Bu gidişat, 2024’te aday kadronun içinde olmak istiyorum diyor. Kenan komutan uçuyor Juventus’ta. Arda Güler başladı. Cengiz form tuttu. İrfan da iyi. Kerem de bir toparlasa Aktürkoğlu biraz. Şimdi Enes başladı yavaş yavaş oynamaya. Ben heyecanlanıyorum. Semih de olur mu olmaz mı bilmiyorum ama bu gidişatla o baskıyı yaratıyor. Beni alın diyor.

"Maşallah ayakları zaten Aguero, Tevez gibi"

Farklı farklı yeteneklerini artık işin içine kattı. Özgüvenli. Kendini iyi hazırlamış. Kimin emeği varsa teşekkür etmek lazım ona çünkü daha 18 yaşında ve şu an takımın en formda oyuncusu. Bu kolay değil. Sonuçta büyük takımdasın. Beşiktaş gibi bir takımdasın. Beklentilerin yüksek olduğu bir takımdasın. O beklentinin karşılığını bu yaşında veriyor. Sadece işin ofansif tarafında değil defansif tarafında da vermesi çok önemli. Maşallah kuvvetli. Belli ki kendine iyi bakıyor, dikkat ediyor. Konsantre ve bir o kadar da ben mütevazi görüyorum. Ayaklar yere sağlam basıyor. Maşallah ayakları zaten Ageero, Tevez gibi. Beton gibi kuvvetli. İyi oynuyor. Biz de hep bir benzetme vardır ama Semih ya işte. Aguero, Aguero. Semih de Semih. Burak Yılmaz, Rıza hoca daha çok oynatabilirdi. Semih mecburiyetten oynadı ama muhteşem bir oyuncu kazandı Türk futbolu. Muleka’ya verilen dakika Semih’e zaten ilk baştan verilmeliydi.

"Yeni hoca, kazanmak çok önemli"

Bu ligde kötü giden, artık şampiyonluk yarışından kopmuş Beşiktaş’ta çok büyük kazanç oldu. Avrupa’ya gidecek yeteneği de var. Ben, Kerem Aktürkoğlu’nu da ilk izlediğimde söyledim ve gider. 10 üzerinden 2 oynuyor, 8 oynuyor ama Semih istikrarlı şu an. Avrupa istikrarlı oyuncu sever. Defansa yardım ediyor, takım oyuncusu. Top tutuyor, asist yapıyor. Helal olsun, nazar değmesin. Uzun bir aradan sonra Ghezzal verdi, Rebic kesti, Gedson attı diyoruz. Normalde isimlere baksan eleştirebilir miyiz? Ghezzal iyi oynadı mı 15 asist yapıyor ama olmadı bu sene. Normalde baktığında isimlere bak lükse bak dememiz lazım normalde. Rebic oyuna giriyor, Ghezzal oyuna giriyor. Beşiktaş’a bak kadro derinliği ama ligden koptun mu da çok anlamı olmuyor. Yeni hoca, kazanmak çok önemli. Bugün ilk maç olduğu için de seyirci de geldi. Seyirci de rahat bir maç izledi. Geçen Rize maçından sonra 2. kez. Maçın gidişatı kazanırız gidişatıydı. Karagümrük’ün cılız ataklarında Mert görevini iyi yaptı. Güven veren bir kaleci zaten. Mert 1 hafta falan masaj oluyordur büyük ihtimal bu kadar uzun top atılmaz ya. Orta sahada ne Salih istiyor, ne Demir istiyor. Orta saha yok gibi. Direkt 1’den 3’e geçiliyor. 3. bölgeye ve uzun top. Bu büyük takım oyunu değil.

"Demir Ege’yi kesti hoca onu anlamadım"

Uzun atıyorsun, uzun attığın kişilerde de bir hava hakimiyeti olur, alır indirir diyeceğim o da yok. Mesela niye Demir Ege’yi kesti hoca onu anlamadım. Bence iyi oynadı Rize maçında. Daha önceki maçları izlemiş ya orada Salih oynuyordu. Salih’e kötü futbolcu demeyiz ama ondan beklenen daha iyi. Öyle bir değişiklik yaptı. Defansa dokunmadı normal. Gol yemeyen takıma zaten çok dokunmayacaksın. Umut ile Onur defansif anlamda görevini yaptı ama büyük takımın sağ beki sol beki ofansa daha çok çıkmalı, destek olmalı.

"Yusuf Sarı alınırmış, bu oyuna alınırmış"

Rize’de maçı izledi ya, defans öyle çok dokunulacak bir şey değil. Gol yemedi ya Beşiktaş. O yüzden bozmamasına hiçbir şey demem ama Svensson oynayacak bu net. Onur’un son dönemde seyirciyle de arası iyi değil. Islıklar falan oluyor. O yüzden Svensson oynar orada. Sağ bek, sol bek oyuna ne zaman katılır? Rashica arkası dönük tutar, topa sahip olur, kaptırmaz. Onur’a zaman verir. Semih de alıp gitmeyi seviyor o yüzden Umut’a da zaman olmuyor. Bir de bu kadar uzun oynadığında Usain Bolt değiller ki gitsinler 80 metre ön tarafa sağ bek, sol bek. Ondan dolayı da çıkamıyorlar. Cenk de çok tutup arkadaşlarını getiremiyor tek kalıyor. Beşiktaş’ın biraz daha böyle göze hoş gelen, rakip sahada oynayan hani Samet hocanın anlattığı büyük takım futbolu yok son 2 maçtır, Rize’de de. Belki de bu kadronun sistemi bu. 7 gol atıyorsan ne diyeceksin. Kontra oynamış, 7 gol attın 2 maçta ama Yusuf Sarı alınırmış. Bu oyuna alınırmış.

"Kovacevic-Nihat ikilisi gibi"

Bugün çok abarttılar, topa sahip oldular ama böyle ne kadar etkili oldular? Yan pas, geride pas, geriye dön. Ağır tempoda top çevirdiler. Tam Beşiktaş’ın istediği gibi. Beşiktaş da yavaş yavaş kaydı, pozisyon aldı. Çok da ısırmadı. Kaptığı topla kaleye gitti onunla da golünü attı işte. Başka takım bu kadar topa sahip olduğunda sana 2 tane atar. Olay o. Gol öncesi kimi alacaktı acaba. Hiç görmedik, ekrana da yansımadı onların kim olduğu. Gol olunca hoca da dokunmadı.

Semih’i kenarıda izliyoruz, kenar oyuncusu özellikleri var. Forveti ikiliyor. Ters taraftan atak geldiğinde. Gol atıyor, attırıyor. Yanında çift forvet oynarsa, onu besleyecek, kafayla indirecek, onunla duvar yapacak, o tarz oynayabilir. Tek başına santrfor olursa biraz sıkıntılı olur gibi geliyor. Kovacevic-Nihat ikilisi gibi mesela daha iyi oynar öyle diye düşünüyorum. Tek başına sıkıntı yaşayabilir.

"Muleka için Cenk kesilmez"

Ben onu 1-4-4-2’de oynatırım 2. forvet gibi. Top rakipteyken hafif orta sahaya evrilecek, öndeki oyuncuyla duvar pasları, şutları. Hepsi var. Böyle daha etkili olur. Tek başına zorlanır. Mesela ben forvet oynuyordum ama tek başıma oynadığımla yanımda birinin oynadığı fark ediyordu. Semih de tek başına sıkıntılı olur. Muleka, Cenk’e göre daha hareketli biraz daha çabuk ama Muleka için Cenk kesilmez. Bu sistemde Cenk’e de yazık oluyor. Çok koşuyor. Cenk profiline keseceksin. Nasıl kesti, vurdu direkten döndü. Onun dışında Cenk koşuyor ama istediği yerlerde bulunamıyor. Cenk çabuk, deparcı biri de değil. O anlamda Muleka daha avantajlı ama Muleka kötü olduğu için hoca da dokunmadı. Cenk kendini konforlu hissetmiyor, keyif almıyor. Forvet oyuncusunun agresifliği, istediği pozisyonlara girememe bir de böyle topun peşinden koştu mu daralır. Cenk’te onu hissediyorum. O yüzden hep hakemle konuşuyor, hep isyanda. Keyif almıyor böyle oyundan.

2 maçta 7 gol attın böyle oynayarak. Biz de bunu konuşurken bize o malzemeyi verdikleri için konuşuyoruz. Normalde kazanan sistem bu. Kadroya uygun olan bu ama bize ne verildi? Beşiktaş kontratak oynamaz. Beşiktaş kontratak oynuyor. Karagümrük daha çok topa sahip oldu. Beşiktaş geçiş oyunuyor ve hep Semih’in ayağına bakıyorsun. O da nereye kadar gidecek tek başına? Helal olsun o da çok iyi gidiyor. Attırıyor, atıyor, koşuyor.

Stoperlerin ayağı temiz normalde. Bakhtiyor, alır verir. Hatlar arasına atar. Hareketli değiller. İçeride oynuyorlar. Bazen işler kötü gittiğinde saklanır oyuncular. Ben mesela ilk Beşiktaş dönemimde biraz Valerenga maçları falan biz genciz o zaman bize çok tepki yoktu ama ben böyle taç atmak isterdim, Çarşı grubunun önünde ama arıyorum kimse yok. Göz göze geliyorum tam atacağım ‘atma’ diyor. Kimi oyuncu istemez top. Beşiktaş orta sahası öyle gibi. Top Bakhtiyor’da uzun vuruyor çünkü Gedson gelip istemiyor, Amir gelip istemiyor, Demir Ege de mesela çok istemiyor. O yüzden 1’den 3’e geçiyor Beşiktaş.

"Gedson-Salih gelip daha çok top almalı"

Fernando ne dedi? Kazanmak önemli dedi. Bugün mutludur. Stada gelen insanlara, ekranlarda izleyen insanlara biraz keyif verdirmeyi artırması lazım. Gedson-Salih gelip daha çok top almalı. Orta sahasız oynuyor gibi. Demir Ege de çok istemiyor. Korkuyorlar. Bazı oyuncular gidişat kötü diye göz önünde olmak istemez. Ya kaptırırsamı düşünür beyninde. O yüzden de bazen hareketsizlik oluyor Beşiktaş’ın orta sahasında. Semih gol atmasa Beşiktaş biraz zor kazanır. O yüzden senin gol atmaya devam etmen lazım. Sezon başından beri her şey yavaş yavaş değişti, sezon bitti. Her maç sonrası duyuyorduk, lig bitti. Değişik bir şey görmedik. Beşiktaş uçmuyor ama kazanmak önemli. Moraller düzeliyor, yavaş yavaş.

"Bakhtiyor ile Tayyip iyi oynuyor"

Defans ikilisi oturdu son 2 maçta. Bakhtiyor ile Tayyip iyi oynuyor. Gol yemedi Beşiktaş bu ikiliyle. Hep tandem değişti. Son 2 maçta oturdu. Rakipler çok etkili oynayamadı ama stoperler 2 maçtır iyi oynuyor.