Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, göreve geldiğinde kurumda yeniden bir yapılandırmaya gideceğini açıklamıştı.

Büyükekşi, bu doğrultuda öncelikle TFF'deki tüm personeli dışarıdan bir firmaya denetletmişti.

Çıkan rapor doğrultusunda yaklaşık 100 kişinin işten çıkartılması kararı alınmıştı. Büyükekşi, 25 kişiyle yollarını ayırdıktan sonra fren yaptı.

Çalışanların gözü kulağı Büyükekşi'de

Operasyonun devam edip etmeyeceği tedirginliği sürerken, diğer yandan özellikle orta ve alt kademelerdeki personel ekonomik zorluklarla baş etmeye çalışıyor. Resmi olarak yüzde 80'ini aşan enflasyonun aşındırdığı ücretlerle geçinmekte zorlanan çalışanların gözü kulağı başkan Büyükekşi'de. Çalışanlar ücretlerine enflasyon düzeltmesi istiyor.

Maaşlar asgari ücretle 10 bin TL arasında

Kurumda yönetim kademesindeki isimler çok yüksek ücretlere karşılık çalışırken TFF'nin emekçi kadroları asgari ücret ile 10 bin lira arasında değişen maaşlara çalışıyor. Kamuda ve özel sektörde birçok kurum, çalışanlarına yıl ortasında da enflasyon düzeltmesi yapıp maaşlara zam yaparken TFF yönetimi sessiz kaldı. Enflasyon farkının maaşlara yansıtılmaması da çalışanlar tarafından bir nevi mobbing olarak algılanıyor.

Yıllık izne çıkmaya zorlanıyorlar

Özerk bir kuruluş olan TFF çalışanları seslerini duyurmakta da zorlanıyor. Çalışanlar, son aylarda kredi kartı borçlarını ödemekte güçlük çekerken, kredi borçları olanlar da hacizlerle karşı karşıya. TFF yönetiminin bazı çalışanlarının yıllık izne çıkmaya zorlandığı da iddia ediliyor. Yönetimin tutumuna karşı bazı çalışanların istifa etme kararı aldığı da koridorlarda konuşulanlar arasında.

Kaynak: Ajansspor