Ali Ece'nin ''Valerien İsmael ile devam edilmelimi?'' sorusuna şu cevabı verdi..

''Sezonun ilk beş maçındaki  ilk yarım saatlerde ki oyun, en azından 60 dakikaya yayılsaydı, hoca ile devam edilmeliydi. Fenerbahçe, Trabzonspor şampiyon olsa da, oyun bir dahaki sene 60 değil 70 dakikaya yayılır şampiyon olmaya yeter derdim. Buna örnek de Gordon Milne, Beşiktaş’ı en son uzun süre çalıştıran hoca.

Hatırlayalım tek tek önce 86 şampiyon kadrosunu devraldı, şampiyon Kadroda herkesi gönderemiyorsun, zaten kaleci handikapın vardı kaleci Zafer'ii göndermişin Jurkovic diye bir çuval almışın, mahfolmuşsun. Yani öyle bir sorun vardı o dönem, kaleci sorunu vardı, sağ bek sorunu vardı, bu sorunlar sezon içinde hep çözüldü. Şöyle örnek vereyim gol kralı Ali Gültiken, Milne zamanında 86 şampiyonluğunda sağ bek oynuyordu.

Şimdi günümüzde mevkilere tek tek bakalım, esasında hoca iyi kadro aldı, Rosier,  Ghezzal, Saiis ve Tayyip Talha artı Emrecan, Masuaku ve  Josef son şampiyon kadrodan, Gedson son şampiyonu zorlayan Galatasaray’ın en değerli oyuncusuydu.

Delle Ali için bir soru işareti Koyuyorum,  hazırlık kampının yıldızı çok formda bir Salih'ten Nkodu artı Redmond ve Weghorst, Muleka, Cenk verim alamıyorsun... ya şimdi şöyle bakalım Mario Gomez, Cenk Tosun, Ömer Şişmanoğlu Şenol Güneş'i şampiyon yapan isimler, yani orada bile eksik var, Gomez gidecek Aboubakar alıyorsun tamam eyvallah yine şampiyon oluyorsun,şimdi seneye Weghorst gitse Muleka veya Cenk Tosunu orada oynatıp, oraya kimseyi almayacağını, yani kadronun geliştirilebileceğine bakıyorsun. Şenol güneşe göre Gordon’a göre çok daha iyi bir kadro almışın onu demek istiyorum.

Şenol Güneş tabii ki fena bir Beşiktaş kadrosu almadı, orada Atiba, Oğuzhan, Sosa üçlüsü vardı omurga belliydi, o senenin, o sezonun en iyi dört oyuncusundan üçüydü, diğeri de Mario Gomezdi.  Quaresma vardı bunların hepsinden fazla doğal yetenekleri olan Quaresma vardı. Hoca onu da kullanmayı başardı. Quaresmanın yetenekleri tartışılmaz olsa da, hoca gelmeden Quaresmanın performansı soru işaretiydi, yani istikrarlı değildi. Şenol Güneş ne yaptı? performansını istikrarlı hale getirdi. Ben bunu hemen şenol güneşi getirin diye söylemiyorum.

Sabır edilse Valerien İsmael’e bu sene şampiyon olmasa da bir dahaki sene şampiyon olabilir mi?  Şimdi oyun verilerine bakalım o ilk beş maçta ki etkili 30 dakikalar son 3 maçta var mı? Yok... Oyun gücü gerilemiş, o ilk beş maçta ki çok etkili hücum presi var mı? Hiç yok. Fenerbahçe maçı derbisinden beri yok, hatta İstanbulspor maçında da yoktu. Hadi orada zemin dedik okay, ee tamamda iç sahada zemin mis gibiydi. Ondan sonraki maç yine zemin, ama sen hep havadan oynuyorsun.

Bir kere ilk 4 maçta golü attıktan sonra 2 yi 3’ü arıyodun o senin tarafarınıda çok etkiliyordu, güçlü bir oyunun en azından fragmanını sergiliyordun. Son yarım saatte evet düşüyordun ama tolere edilebiliyordu. Çünkü ilk yarım saatte skoru alıyordun. Ve bunun geliştirilmesi beklendi Valen İsmail den ama tam tersi oldu.

Üstüste sakatlıklar, hiçbiri darbeye bağlı değil, Ghezzal takımın en değerli oyuncusu, şu anda adamı sürekli sakatlıktan dolayı verimli kullanamıyorsun. En son Ghezzal'ı ne zaman 80 90 dakika oynatabildin? İki stoperin birden gitti, son yılların en iyi stoperi, Şenol Güneş zamanını hatırlayın Marcello sonradan gelmedimi?. Valerian İsmail de böyle bir icat da yok geçen sene Salih oynatılmadıki bu sene başarılı olsun. Hoca Gedson'u kötü kullanıyor, Weghorst'u kötü kullanıyor. Nkoudu yine geçen seneki Çarkıfelek performansına döndü. Bir iyi bir kötü. Bunuda çözememişsin, mesela Şenol Güneş bunu Volkan Şen de çözmüştü, sonra Beşiktaş’a gelince Olcay Şahan ve Gökhan töre, hepsi oynadı. Hoca hepsinden verim aldı Kerim Freidan bile verim aldı, hem de sonradan giriyordu. Sen ne yaptın? Redmond'dan da alamadın, Dele Ali’den alamadın, sonra diyorsun ki maçtan sonra ''Dele Ali’yi oyundan almadım, oynatıyorum çünkü her an gol atabilir'' ee atamıyor. Form geçici klas kalıcıdır, o kaçırdığı pozisyona bakın. Del Ali formsuz olabilir, evet uzun süredir formsuz, Everton da Tottenham'da formsuzdu, fizik kondisyon da eksik olabilir ama sen adamı hazırlamamışsın ki. Adam klasını sergileyemiyor, sol ayağıyla çok kötü bir vuruş yaptı o pozisyonda, sağına alıp gole çevirebilirdi. Dele Ali'nin benim bildiğim öyle on tane gol atmışlığı var. Taktiksel olarak yaptığı açıklamada evet o pozisyonları gole çevirmesi için oynatıyorum dersin sana da sorarlar hocam niye çeviremedi o zaman. Ama Dele Ali'nin o pozisyonda o golü yazması gerekirdi. Adam hazır değilse niye oynatıyorsun hazır olan Gedson'u niye oynatmıyorsun. Kafalarda bu sorular var ve son derece haklı sorular.


Hepsinden bağımsız bu 442, senin elinde Weghorst Muleka ve Cenk var, en son Cenk de gol attı, Muleka kendi mevkisinde hiç oynamamış ama golü var. Muleka santrafor da hiç oynamadı Sami hoca ne dedi, ''çok formda bir Umut Bozok olmasına rağmen biz onu kaleye yakın oynuyor diye aldık Umut’a başka görev verdik'' dedi . Kasımpaşa’da kiralık oynadı, bir çok golü var ama sen gol ihtiyacın olduğu maçlarda Muleka'yı oynatmıyorsun. Niye o zaman sene başında Ghezzal yokken sağ kanatta oynattın adamı, hocanın her kararı çelişkili, hala böyle arayışta, kafası net değil.

Maç sonu açıklamalarında, Beşiktaş taraftarlarını ve Beşiktaş’ı sevenleri ve mutsuz ediyor. Kendisinden soğutuyor. Bir zemin diyorsun sonra bütün maç havadan oynuyorsun zaten yerden oynamıyorsun ki zemin seni etkilesin. İç sahada Fenerbahçe’ye karşı oynuyorsun zemin mis gibi o zaman oyna. Sen yerden oyna ki görelim bakalım sorun zemin mi. Bunlar hep çelişkili laflar, bunlar Valeriya İsmail’in taraftarın Nezdindeki repitasyonunu, inanırlığını, ve başarılı olup olamayacağı dair sinyallerini azaltıyor.