Ne sıkıntılı bir yerdir şu MHK başkanlık koltuğu! Hakemler hata yapar, faturası MHK başkanı ve ekibine çıkar, bizde adeta alışkanlık haline gelmiştir! Bu göreve getirilen başkanın normal süresini bitirip, ayrıldığına tanıklık etmedik. TFF başkanı değişir, hop hedefte ilk MHK vardır. O koltuk, netameli - sıkıntılı bir koltuktur. Biri gider, diğeri gelir, müthiş bir trafik vardır.

Son kurban Sabri Çelik’in istifasıyla ilgili birçok iddia ve söylenti var. En büyük veri hakem atamalarıyla ilgili.  Amedspor - Şanlıurfaspor maçına bir hakem atandı, ne var ki Şanlıurfa’nın itirazı ve tepkisi üzerine son anda değiştirildi. Başkan Çelik bastı istifayı, TFF kabul etti, evinin yolunu tuttu! Tabii ki kendisini aradım, ayrılma gerekçesini sordum. 

Yanıtı mı?

Çelik o kulvara girmeme adına büyük uğraş verdi, ben de fazla ısrar etmedim, vedalaştık, kapattım telefonu!

Yerine mi? 

Hakemliğini yakından tanıdığımız, FIFA kokartlı Lale Orta getirildi. Yıllar sonra o koltuğa bir kadının getirilmesi kararını alkışlıyorum, kişisel olarak kendisinden umutluyum.

Orta’nın ekibinde tanıdık fotoğraflar var, inşallah başarılı olurlar, şansları yaver gider, diğerleri gibi geçici değil, kalıcı olurlar!

Çünkü Lale Orta, meslektaşları gibi deneyimli , o kulvarın havasını - suyunu iyi biliyor. Hakem performansları konusunda yayıncı kuruluşta uzun süre yorum yaptı. Artık işin içindeler, Lale Orta ve ekibinin yükü ağır, sorumlulukları da bir hayli fazla. Dileriz aynı hatalara düşmezler!

Bilal MEŞE / Milliyet