Önder Özen'in açıklamaları şu şekilde:

Beşiktaş, Galatasaray maçını bir zayıf halka oyunundan çıkarıp bir güçlü halka oyun haline getirmeden oradan çıkma olasılığı çok zayıf dolayısıyla zayıf halkaların da biraz kapatması gerekiyor. 

Nasıl yapar?

Onur ile Amartey, Amartey ile Colley, Colley ile Masuaku'nun arası çok güvenilir bölge değil Beşiktaş oralardan pozisyon veriyor. Beşiktaş Lugano maçında koşuyla baskı arada yaptı, Pendik maçında da arada yaptı. Trabzon ve Adana Demirspor'a karşı denedi oldu mu? Olmadı.

Olur muydu? çok olur gibi değildi. Beşiktaş fizik olarak geçtiğimiz sezonun sonunda yakaladığı o fizik kaliteyi, büyük gücü bu sezon yakalayamadı henüz fizik olarak rakiplerini kıracak, bükecek durumda değil olgun oyuncuları var fizik olarak tutturduklarında değerli oyuncuları var ama fizik olarak o kaliteyi yakalayamadılar. Beşiktaş planlı bir baskı da yapamadı. Koşarak baskı yapılmaz. Mesela Benfica maçındaki baskı nitelikli bir baskıydı çünkü Beşiktaş'ın gücü vardı, Cenk'in formu vardı, arkasından gelenlerin bir formu vardı ve yapabildiler. 

Şu an fizik olarak Beşiktaş'ın o niteliği yok, nitelikli baskı yapacak durumu yok, hem de 9. haftaya gelene kadar bir planı yok. Hem fizik olarak kifayet problemi vardı hem plan olarak plansızlığı vardı doğal olarak baskılarından sonuç almamıştı. 

Soruyorum Beşiktaş neden gidip Galatasaray'a baskı yapsın? Yapmasın, yaparsanız Galatasaray oradan çıkar ve işini kolaylaştırırsınız ama yapmazsanız orta sahada kompakt beklerseniz. Sadece Toreira ve Kerem Demirbay'a baskı yaparsanız, oyunu istediği gibi kurmasını, topla baskı yapmasını engelleyebilirsiniz. 

Beşiktaş'ın bireysellik dışında kozu ilk 8 maçta, sağ kanatı nasıl kullandı, ne kombinasyon yaptılar demedik henüz ne kadar ritimli pas yaptı demedik, şimdi de bu kadar kısa bir arada milli oyuncularda dağılmışken bunu deme şansımızın hala olmadığını düşünüyorum. 

Dolayısıyla biraz bireyselliği öne çıkarmak zorunda Beşiktaş, kompakt bekleyecek, Galatasaray'ı geniş alandan dar alana çekmeye çalışacak çünkü baskı yaptğınızda, koşuyla baskı yaptığınızda geniş alan da var arkanızda dar alana çektiğinizde Colley çıkıp vurabilir yüksek topa, Amartey çıkıp vurabilir, Mert çıkıp alabilir, Galatasaray'ın işini zorlaştırabilirsiniz artı bireysellikte Beşiktaş'ın şu şansı olabilir, ligimizin dripbler diyebileceğimiz birinci orta sahası Gedson

Çabuk, dinamik, belli bir hızı var topla ve topla ciddi mesafeler alabiliyor. Galatasaray topla baskı yapmak zorunda kalırsa Gedson için harikulade alanlar çıkacak. Beşiktaş'ın bir silahı bu olabilir. İkincisi Aboubakar ve Cenk kolay kontrollü forvetler değil. Beşiktaş, Galatasaray savunmasını ne kadar çekerse üstüne Aboubakar'ın bulacağı alanlar daha genişleyebilir. Cenk'te öyle bir oyuncu değil. Beşiktaş bu dar alana çekebilirse Galatasaray'ı maçta ciddi şanslar bulabilir.