Beşiktaş'ın ligden çekilmesi ve Kulüpler Birliği'nden ayrılması durumunda neler olacağını Beşiktaş Disiplin Kurulu Başkanı Ahmet Akpınar'a sorduk.

İşte Akpınar'ın açıklamaları:

"BEŞİKTAŞ UEFA'YA GİDİYOR AMA..."

Federasyon Başkanı Büyükekşi, beklediğimiz gibi açıklamalarda bulundu. Atanmış bir Federasyon olduğu, siyasetten talimat aldıkları için gereken kararları alamazlar. Mehmet Büyükekşi'nin burada kulüplerin karar alamayacağını söylemesi doğru değil. Beşiktaş sanırım konuyu UEFA'ya taşıyacak ancak UEFA; "Ben bu durumlarda bunu uyguluyorum, benim kararım bu ancak federasyonların vereceği karara müdahale etmem" diyebilir. UEFA ancak tavsiye niteliğinde bir karar belirtebilir.

"LİGDEN ÇEKİLMEK SÖZ KONUSU OLAMAZ"

Federasyon'a tepki gösteren bazı Beşiktaşlılar "takımı ligden çekin" şeklinde tepki gösteriyor Beşiktaş neden ligden çekilsin? Ligden çekilmenin yaptırımı küme düşme, küme mi düşsün Beşiktaş? Ligden çekilme söz konusu dahi olamaz.

"KULÜPLER BİRLİĞİ, WHATSAPP GRUPLARINA DÖNMÜŞ"

Beşiktaş Kulüpler Birliği'nden ayrılabilir, bunun bir yaptırımı yok ancak Kulüpler Birliği'nde bulunup bulunmamanın bu şartlarda hiçbir önemi yok. Federasyon Başkanı "Kulüpler Birliği karar alamaz" diyor. Naklen yayın ihalesini yenilerken kulüplerden yetki aldınız, o yetkiyi alırken kulüpler karar alabiliyordu da şimdi mi alamıyor? O zaman görüş belirtiyordu da şimdi mi görüş belirtemiyor? Kulüpler Birliği biraz etkili olsa, kulüplerin hakkını savunur. Bunu her yerde söyledim, önceki Federasyon Katarlılara yayın ihalesinin teminat mektubunu verdi. Teminat mektubunu alan yayıncı kuruluş yeniden ihaleye gitti. Sen 500 milyon alıyordun, ödeme alamadın, kulüplere de ödeme yapamadın. Sonra da çok daha aşağısında bir bedele razı oldun. Kulüpler Birliği burada "biz bu ihaleyi tanımıyoruz, gerekirse TRT'den verin maçları" demeliydi. Federasyon bunun hesabını önceki federasyonlara sormalıydı. Teminat mektubu verilmemiş olsaydı Federasyon Katarlılardan yayın ihalesinin bedelini alır, kulüplere dağıtırdı. Kulüpler de bu kadar sıkıntı yaşamazdı. Büyükekşi marka değeri diyor, marka değeri 5 alırken 1'e razı olmak mıdır?

Federasyon Başkanı "Kulüpler Birliği karar alamaz" diyorsa Kulüpler Birliği'nde bulunanın ya da bulunmamanın hiçbir önemi yok demektir. Kulüpler Birliği karar alamayacaksa, müdahil olamayacaksa niye var? Kulüpler Birliği o zaman dost meclisi mi oldu, whatsapp grubuna mı döndü? Bunu sorgulamak gerekir."

Duhuliye.com ÖZEL RÖPORTAJ