Spor yorumcusu Ergin Aslan, Beşiktaş gündemini ve yaklaşan Fenerbahçe derbisini Futbolarena Youtube kanalına değerlendirdi.

İşte Aslan'ın açıklamaları:

"FENERBAHÇE STRESLİ, BEŞİKTAŞ RAHAT"

"Beşiktaş hazır, eksiksiz. Tayyip Talha da takıma katılacak. Beşiktaş noksansız gidiyor Kadıköy'e. Üçte üç yapmış, moralli, özgüveni yerine gelmiş, teknik adamla bütünleşmiş bir Beşiktaş olacak sahada. O yüzden ben avantajlı görüyorum Beşiktaş'ı. Beşiktaş'ın kafası rahat, Fenerbahçe çok stresli çıkacak maça. Tam final değil ama neredeyse final maçı. Fenerbahçe kaybederse sıkıntıya girer. Oyuncular, teknik heyet, tribün de bunu biliyor. Fenerbahçe golü erken bulursa rahatlatıcı olur ama geciktikçe ya da ilk golü Beşiktaş atarsa çok ciddi bir stres başlayacak orada. Bu Beşiktaş'ın avantajına olur. Jesus'un derbi performansları çok iç açıcı değil. Kazanamadı, gol de atamadı. O yüzden Jesus adına da bunu kırma maçı. Beşiktaş rahat derbide, kaybedecek bir şeyi yok ki. Kaybedecek şeyi olmayandan korkacaksın."

"GALATASARAY KAYBEDER, BEŞİKTAŞ KAZANIRSA..."

"Galatasaray'ın puan kaybı ve Beşiktaş'ın Fenerbahçe galibiyeti Beşiktaş'ı yeniden iddialı hale getirir. Puan farkı azalır ve Vodafone Arena'da Galatasaray maçı var. Daha alınacak 30-33 puan var. Bu hafta Beşiktaş lehine olursa skorlar, her şeyi konuşabiliriz. Galatasaray hep kazanarak gitti. Konya maçında bir sendeledi, ciddi bir reaksiyon gösterildi, bir panik havası. Niye ki? Her zaman kazanamazsınız. Üzerine bir Adana Demirspor  kaybı acaba ne oluyor paniğine sevk edebilir Galatasaray'ı. Bir de önümüzdeki hafta BAY geçecek. Ben hala her şeyin değişebileceğini düşünüyorum. Kadıköy'de kazanırsa kalan haftalar Beşiktaş için çok heyecanlı olur ve Vodafone Park 43 bin kişiye oynamaya devam eder." 

"BEŞİKTAŞ'TA ABOUBAKAR ÖNE ÇIKAR"

"Tabi ki emekçilere de ihtiyaç var ama büyük maçları büyük oyuncular kazanır. Kim var burada? Aboubakar var, Ghezzal var, Gedson Fernandes var, Cenk Tosun var. Rakip sahada oynayan bütün oyuncuları derbiye etki etme potansiyeline sahip, iyi bir kadro oluştu Beşiktaş'ta. Ben Aboubakar'ı önde görüyorum. Bir ikincisi de Mert Günok. İyi bir performansı var, kulüp performansı yükselerek yukarı doğru gidiyor. Orta sahada çok büyük bir kapışma olacak ama büyük maçları kazanan büyük oyunculardır, Beşiktaş'ta Aboubakar öne çıkar."

"MERT GÜNOK'LA YENİ SÖZLEŞME..."

"Mert çok saygı duyulacak bir iş yapıyor. Senelerdir üst düzey oynuyor, büyük takımlarda oynuyor. Yıllardır bir yanlışın içinde olduğunu kimse görmedi Mert'in. Çok profesyonel bir adam, bunun yanında arkadaşları tarafından çok önemsenen bir adam. Takım bütünlüğü için bunlar önemli. Çok iyi bir kaleci. Biz iki senedir Uğurcan - Altay kıyası yapıyoruz, Mert bir anda "Beyler, mahallenin abisi geldi" dedi. Sözleşme konusunda; aklın yolu bir. Kaleci dediğin kanat oyuncusu gibi gençlik, dinamizm istemez. Gidiyorlar artık, 40-41'e kadar gidiyor kaleciler. Mert'in daha 1, hatta 2  sözleşme yapacak kadar süresi var. Kaleyi garantiye aldıktan sonra kafan rahat  olacak. Atacaksın imzayı, devam edeceksin. Çok da paniğe gerek yok, bu saatten sonra Mert'i elinden Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor kapacak değil. Adamakıllı, iki tarafın da işine gelen bir sözleşmeyi yaparsın Mert'le, akıllıca olanı da budur."

"DELE ALLI ÇİFT KALEDE KALABALIK YAPAR"

"Beşiktaş Dele Alli'yi artık denklem dışında tutmalı, iflah olmaz bir adam olmuş artık Dele Alli. Yapılacak iş belli, yan sahada koşmaya devam edecek. Zaten maaşını ödeyeceksin, bunun kaçarı yok. Transfer mevsimi de değil ki bir yerlere gönderesin. 2-3 ay daha idare edecek. Bunu kriz gibi düşünürse Beşiktaş, durduk yere başına iş açar. Dele Alli çok denedi, olmuyorsa olmuyor. Sen artık kenarda dur deyip sezonun bitmesini bekleyecek. İdmanda çift kalede işe yarar, kalabalık olması lazım karşı tarafın." 

"FEDERASYON OYLAMA YAPMALI"

"Ligden çekilen takımların maçları konusunda Kulüpler Birliği'nin kararı belirleyici olacak. Çok büyük beklentiye girmemesi lazım Beşiktaşlıların çünkü işler burada uluslararası normlardan ziyade "ben yaptım oldu" normlarıyla yürüyor. Türkiye'de bunun örnekleri yaşanmış ve Beşiktaş'ın istediğinin tam tersi kararlar alınmış. Herhangi bir talimatnameyle ilgili değil, bu tamamen kaide haline gelmiş, gelenek haline gelmiş. Uluslararası arenada takım çekildiği zaman bütün maçları yok sayılıyor. Ben demiyorum ki "bütün maçları yok sayın, Beşiktaş'ın talepleri karşılansın." Benim söylediğim şey çok net. Kulüpler Birliği bu işin asıl unsuru, bu işin başrol oyuncuları. Otururlar, sorarsın, TFF Başkanı "önümüzde iki yol var, birini tercih edeceğiz" dedi. Federasyon diğer yolu tercih etseydi Fenerbahçe ve özellikle Galatasaray nasıl bir ses çıkarırdı? Altından kalkamazdı bunun Federasyon. Play-off olmaz, o ciddi bir haksızlık. Federasyonun yapacağı şey şu: Kulüpleri oturtacak, iki yolu da soracak, oylama yapacak. Bu kadar basit. Kurallar yoksa, teammüller uygulanıyorsa oylama yapacak. Tüm demokrasilerde bu böyledir. Yüzde 50+1 aldığın zaman mutlak haklı değilsindir ama demokrasi böyle bir şey, biz %100'ü mutlu edemeyiz. Kulüplere sorulacak, hangi talep fazlaysa bunu uygulayacak.  Ben Beşiktaş'ın talebini haklı buluyorum ama illa uygulayın dediğim zaman karşı tarafın da itiraz hakkı doğacak. En temizi oylayın, herkes kabul etsin."

Duhuliye.com