Şafak Malatya'nın açıklamaları şöyle:

"BEŞİKTAŞ 90'LARA TAŞIRSA ZATEN LİGE AMBARGO KOYAR"

"Valerien Ismael konusuna bir açıklık getirmek lazım. Bir konuyu ne kadar çok gündemde tutarsanız o kadar çok hedef haline getirirsiniz. Bunu "Yeter Yıldırım Demirören yeter" tezahüratıyla da yapmıştık. Bunu neden yapmıştık, pozitif anlamda. Portekiz çetesi başta olmak üzere transferler art arda gelince Beşiktaş tribünleri "Yeter Yıldırım Demirören yeter" diyordu, sonra diğer camialar tarafından negatif yönde kullanıldı. Sonra "Runje, Runje" tezahüratında da aynısı oldu. Şimdi Valerien Ismael'de de aynısı oluyor. Beşiktaş taraftarı, Valerien Ismael'in oynattığı futbolun tadını çıkarmalı. Çünkü Türkiye'de şu an en iyi futbolu oynayan takım Beşiktaş. En baskılı oynayan takım Beşiktaş. Beşiktaş'ın illa da değineceksek temel problemi, şu an 70'lerin takım. 90'ların takımı olduğu zaman zaten bu lige ambargo koyar. Bu ne demek ilk 70'te harika oynayan bir Beşiktaş, son 20 dakikada da bunu gösteremiyor. Bu bazen oyuncu değişikliklerinden dolayı oluyor, bazen son 1-2 maçtır takımın temposu düşüyor. Beşiktaş bunu da yaptı mı zaten bu lig bitmiş demektir." 

"BEŞİKTAŞ TARAFTARI HOCASININ ARKASINDA DURMALI"

"Bundan dolayıdır ki sabahtan akşama kadar Valerien hoca yeterli midir, değil midir diye tartışıyor. Valerien hoca şu an ligin ambargo koyan hocasıdır. Beşiktaş taraftarı da kenetlenmiş bir şekilde hocasının arkasında durmalıdır. Ve bu duruşu gösterip de hocayı ne kadar az gündemde tutarsa dışarıdan müdahalelerle yıpratmaya çalışanlar da başarılı olamazlar. Niye? Çünkü dışarıdan bir göz şu noktada görüyor. Valerien Ismael sürekli gündemde Twitter'da. Olumlu ya da olumsuz öyle olunca 'Haa burada da ekmek var' diyerek belki de yanına geldiğinde iki cümle bile soru soramayacak insanlar hoca ile alakalı abuk subuk şeyler söylüyorlar. Çünkü onlar da biliyor ki Beşiktaş taraftarında bunun geri dönüşü var ve kendilerini gündeme taşır diye düşünüyorlar. Hoca başarısız da olabilir. Bu da bir ihitmal. Ama şu an en iyi takım Beşiktaş, şampiyonluk için aday olan en önemli takım Beşiktaş. Bunun keyfini çıkarmak ve hocanın arkasında durmak lazım." 

"ÖNE ÇIKAN SIKINTI DEĞİŞİKLİKLER"

"Beşiktaş'ın ligde oynadığı maçlarda göze çarpan en önemli sıkıntı değişikliklerdi. Yani geçen sezonun son 8 haftasında göreve gelen hocanın tanımadığı kadrodaki değişiklikleri ne kadar başarılıysa bu sene değişiklikler o kadar hatalı gibi duruyor. Fakat bir de şu açıdan bakmak lazım, hoca sürekli deniyor. Muleka'yı bir tarafa attı, Ghezzal'sız nasıl oynanır konusunu çözdü. Şimdi önümüzdeki hafta 'Ghezzal'sız Beşiktaş ne yapacak?' diyor muyuz? Çünkü hoca sana bu referansı 2 maçtır verdi. Ghezzal'sız oynayabileceğini de gösterdi. Hoca deniyor. Denemek ya da yanılmak bir hata değil erdemdir. Muleka'yı sola attı olmadı. Sağa attı bu kez Rosier'in de önünü açtı. 4'lü oyna dediler, 3'lü oyunu 4'lü gibi oynamaya çalıştı. Hocanın somut adımlar attığını, oyunu geliştirmek için bir şeyler yaptığını görüyoruz." 

"LİGİN 1 NUMARALI FAVORİSİ"

"Ama en başta da söylediğim gibi bu demek değil ki hatalar olmayacak. Belki Ankaragücü maçında Alanya'daki o kötü hali de görebiliriz. Ama her hata da hocaya mı vuracağız, hayır. Bunu biraz uzun vadeli olarak bakmak gerekiyor. Ligin boyu uzun. Bunu oyuncu bazında da hoca bazında da yönetim bazında da yaptıklarınızın karşılığı oluyor. Beşiktaş, yasal bahis sitelerindeki oranlarda her ne kadar şampiyonlukta favori olarak gösterilmese de rakiplerine göre ligin 1 numaralı favorisi. İlerleyen haftalarda bu deneme yanılmalar daha da azalacaktır. Bu süreci Beşiktaş ne kadar az kayıpla tamamlarsa o kadar önemli. "

"CAMİANIN SİNİR UÇLARI İLE OYNANABİLİR"

"Beşiktaş, Ankaragücü maçının ardından zor fikstüre giriyor. Başakşehir, Fenerbahçe ve Trabzonspor'la oynayacak. Bu süreçte Beşiktaş'ın net bir şekilde ki Alanya'da Yasin Kol hadisesini gördük, hakemler tarafından bu camianın bir şekilde sinir uçları ile oynanabilir. Bunları geçmiş yıllarda çok gördük, yine ufak ufak olacak gibi gözüküyor. Eğer Beşiktaş bu fikstürden alnının akıyla çıkarsa en azından bu ligi zirvede bitirmemesi için hiçbir neden yok."

"BEŞİKTAŞ 3 OYUNCUYU AVRUPA'YA İYİ PARALARA GÖNDERDİ."

Transferler özelinde de değinecek olursak Beşiktaş yönetimin iyi bir iş çıkardığını söyleyebiliriz. Çünkü neden Avusturya kampında hedeflenen 5 oyuncuyu oraya yetiştirdi. Bu son yıllarda çok az görülen bir durum özellikle Beşiktaş özelinde. Ama devam eden süreçte takımdan ayrılması planlanan oyuncularda yaşanan aksaklıklar, hala ve hala sözleşmelerdeki Türk tipi yöneticiliğin Beşiktaş'ta da sürdüğünü gösteriyor. Altayapıda o kadar yetersizliğe rağmen oradan bile çıkan 3 oyuncuyu Beşiktaş Avrupa'nın iyi liglerine iyi paralara gönderdi. Sonraki satıştan pay saymamakla 10-11 milyon Euro bandında bir gelir elde etti. O nedenle takıma gelenler ne kadar iyiyse ayrılanlarda ya da gönderilmek istenenlerde o kadar yönetimsel zafiyetler bulunduğunun altını çizmek istiyorum."

Duhuliye.com / ÖZEL RÖPORTAJ