Sıradan bir kilidi açmak için sıkıntı olduğunda başvurulacak adres bellidir. Çilingire başvurursunuz...

Futbolda ise bu işin karşılığı yaratıcı ve yıldız oyunculardır. Oyun sıkıştığında onların bireysel yeteneklerine ve inisiyatif almalarına ihtiyaç duyarsınız. 

Pazar akşamı iki takım karşılıklı olarak oyunu öyle bir kilitlediler ki ikisi de neredeyse rakip kalelere şut atamadı diyebiliriz. Ta ki teknik adamlar oyunun son çeyreğinde oyuncu değişiklikleri yapana kadar... 

Bu hamleler hem oyunu renklendirdi hem de pozisyonlar geldi. Fenerbahçe'nin Batshuayi, Mert Hakan ve Osayi-Samuel değişikliklerine karşılık Valerien İsmael'in yaptığı Ghezzal, Tayfur, Gedson hamlesi oyunu renklendirdi. Bu değişikliklerle oyun hakimiyetini eline alan Beşiktaş oldu. 

Weghorst'un kafa şutu ve direkten dönen diğer pozisyon Beşiktaş adına geriye dönüp bakıldığında gerçekten üzülecek pozisyonlardı. Muazzam dengeli giden, iki takımın da savunma güvenliğini elinden bırakmadan oyunu tuttuğu bir karşılaşma için son dakikalarda Beşiktaş adına yakalanan pozisyonlar çok önemliydi. 

İki takım da maçı bir şekilde kontrol altında tutup, müsabaka boyunca bu tür pozisyonları yaratabilme adına çok sabretti. Bu kurgunun karşılığını almaya da en çok yaklaşan taraf Beşiktaş oldu.

Oyun olarak ilk yarısı çok fazla keyif vermese de son 10 dakika en azından ortaya konan baskı ve etkili oyun Beşiktaş adına ilerisi için ufak bir teselli oldu. 

Kazanmaya bu kadar yaklaşmışken kenarından dönmek diye buna denir...

Ali GÜLTİKEN / Sabah