Tarafsız olmakla yükümlü Cumhurbaşkanı kısa geçmişte; “Başakşehir maçlarına gitmeniz lazım, tribünleri doldurmanız lazım” emrini buyurmuştu. Sizce futbol federasyonu yönetimi ile ona bağlı hakemlerin ve kurulların bu isteme kayıtsız kalması olası mıydı? Yıllardır hayretler içinde izlediğimiz "emir kulları" ortada ne federasyon ne hakem ne de kurul bırakır. Aksini iddia eden olursa bilesiniz "nanik" bile yapmam!

Beşiktaş, İnönü Stadı’nda Başakşehir ile karşılaşıyor maçın 37. dakikasında sarı kartı bulunan Başakşehirli Jerome Opoku, Beşiktaşlı Bahtiyar Zaynutdinov’nun yüzüne dirseği ile öylesine sert vuruyor ki darbeyi alan Kazak futbolcu hastaneye kaldırılıyor. Maçın hakemi Arda Kardeşler ise Jerome Opoku'yu ikinci sarı kartla oyundan atmaya cesaret edemiyor. Sonra da bunun adı "adil yönetim" oluyor. "Hadi oradan!" Gidip başkalarını kandırın…

Sadece bu mu? Tabii ki hayır. Beşiktaşlı futbolculara sert giren, formalarından, kollarından çeken Başakşehirli futbolculara sarı kart çıkarmamak için üstün çaba sarf ediyor; hakemliği tartışmaya açık "emir kulu" Arda Kardeşler maç boyunca…

Adı çalışkanlık, azim, disiplin, emek ve dürüstlük ile örtüşen Rıza Çalımbay geç de olsa sonunda sahadaki Beşiktaş’ın başında. Elinde sihirli değnek yok ancak sakatlar ve cezalıların çokluğu nedeni ile elindeki sınırlı kadrodan 24 saat içinde kusursuz bir takım oluşturup sürüyor sahaya. Belli ki kimin nerede oynaması gerektiğini daha önce kafasında kurgulamış. Takıldım, acaba "kolay golcü" Cenk Tosun sakat olmasaydı forvet tercihini yine Jackson Muleka’dan yana kullanır mıydı Rıza Çalımbay? Doğruya doğru, sakatlığı nedeni ile Cenk Tosun iyi ki bu maçta tribünde oturdu! Ve takım arkadaşı Jackson Muleka’yı izleyip bir forvet oyuncusunun sahada yapması gerekenlere görsel olarak tanıklık etti. Jackson Muleka, 10 olması da 5 Cenk Tosun’dan iyidir!

Kader bu ya, hastaneye kaldırılan Bahtiyar Zaynutdinov'un yerini alan Rachid Ghezzal sadece 4 dakika sahada kalabildi. Tam 15’inci kez sakatlanan Rachid Ghezzal ikinci yarı sahaya çıkamadı. Ante Rebic’in kusursuz pasında Jackson Muleka gecenin tek golünü attı ve Beşiktaş’a gereksinimi duyduğu coşkuyu geri getirdi. Geriye kalan dakikalarda ikinci golü bulamayan Beşiktaş kanıksattırdığı gibi tribündeki yandaşına, televizyon başındaki taraftarlarına tedirginlik yaşattı. Başakşehir zaman zaman Beşiktaş yarı alanına yerleşti ve baskı kurdu ama eşitliği getirecek bir tane pozisyonu uzatma dakikalarında buldu. Onda da kaleci Mert Günok’un mükemmel refleksi ve zamanlaması devreye girdi. Ve Gece Beşiktaş’ın yengisiyle sona erdi.

Belirgin; Şenol Güneş sadece kendisini düşünmüş ve takıma en ufak katkıda bulunmamış. Bu nedenle Beşiktaş rekor top kaybıyla oynuyor ve bu nedenle oturmamış kadrosu ile sendeliyor. Top kayıplarının nedeni kadronun oturmaması tabii ki. Kondisyon yetersizliği de ilerleyen dakikalarda sırıtıyor. Ulusal maç nedeniyle lige verilecek ara Beşiktaş ve Rıza Çalımbay için bulunabilecek en iyi fırsat, tabii başkan adayları teknik kadroya rahat verirse!

Beşiktaş’ta Şenol Güneş ile Burak Yılmaz dönemi sona erdi. Ahmet Nur Çebi’nin vedasına sayılı günler kaldı. Takımın başına Beşiktaşlı ve işini iyi bilen dürüst, çalışkan, emekçi Rıza Çalımbay geçti. Tribünler ile takımın arasındaki pürüz giderildi. Geriye, doğru başkanı seçmek kaldı. Bu konuda yazacağım ama "Saray" destekli üçüncü aday da resmi açıklamasını yaptıktan sonra!

Asena ÖZKAN / T24