Beşiktaş, İnönü Stadı’nda sınırlı sayıdaki taraftarı önünde Kasımpaşa’ya 3-1 yenildi… Aynı Beşiktaş, İnönü Stadı’nda Alanyaspor’a aynı skorla yenildiğinde Rıza Çalımbay’ın görevine son verilmişti, üstelik ‘kaptan'ın onuru hiçe sayılarak! Şimdi sıra doğal olarak, “Takımın patronu benim. Teknik direktörün de üstündeyim. Futbol tamamen benim kontrolümde” açıklamasını yapan Samet Aybaba’da değil mi? "Zaman tanımak gerekli" diyenlere yanıtım; Samet Aybaba, eski takım arkadaşı Rıza Çalımbay’a tanıdı mı? Madem futbolun tüm sorumluluğu Samet Aybaba’da o halde gereğini yapıversin bir zahmet!

Bugüne kadar Samet Aybaba’nın doğru yapılanmanın içinde yer alıp elini taşın altına koyduğuna tanıklık eden var mı? Olamaz, olmaz da! Bildim bileli Samet Ayababa hazır, kurulu düzene gelir ve hiçbir zaman da başarılı olamaz. Konuştuğunun 4’de 1’i kadar iş yapsa başarılı olma şansı vardı ancak geçmişte! Neymiş, teknik direktörün bile üzerinde olacakmış. Oldu canım! Uluslararası deneyime sahip tanınmış bir teknik direktör gelecek, ülkesinden başka yerde takım çalıştırmamış ve hiçbir başarı kazanmamış ve de Türkçeden başka dil bilmeyen Samet Aybaba’nın emrinde görev yapacak. Başka emriniz var mı? Siz hangi dünyada yaşıyorsunuz?  

Bu soruya yanıt vermesi gereken isim Samet Aybaba, vereceğini sanmıyorum ama yine de soruyorum! Valentin Rosier ne yaptı da kadro dışı bırakıldı? Benim dikkat ile izlediğim Valentin Rosier, oynadığı her maçta görev yaptığı sağ kulvarı çok iyi kullandı ve yılmadan mücadele etti, üstüne üstlük takım arkadaşlarından daha fazla… Çok uzatmaya gerek yok; Ne kadar Samet Aybaba o kadar başarı! Bu arada takımı Serdar Topraktepe’nin yapmadığını ama yenilginin sorumluluğunun ona yüklendiğini bilerek yazıyorum!

Futbolu bilen insan Salih Uçan ile Cenk Tosun’u sahaya sürmeden önce bir değil bin kez düşmeli. Kasımpaşa karşısında genç futbolculara şans tanımak, deneyim sahibi olanlarda da durumu idare etmek takdire şayan. Ne var ki fizik olarak futbolcu görünümüne sahip ancak beceri düzeyi profesyonellikle bağdaşmayan Salih Uçan’ın Beşiktaş’ta ne işi var, hala çözebilmiş değiyim!

Nitekim yaptığı hata nedeniyle de Beşiktaş kalesinde ilk golü görüverdi, Mert Günok’un tüm çabasına karşın. Valentin Rosier adını telaffuz etmemin nedeni ise elbette ki Onur Bulut... Onur’un yetisi bu kadar, çok daha iyisinin Samet Aybaba tarafından kadro dışı bırakılması ise kader değil sadece ukalalık ve buna bağlı ahmaklık!

İki değişiklik yapılıyor Salih Uçan ile Jackson Muleka kenara alınıyor Rachid Ghezzal ile Cenk Tosun sahaya sürülüyor. Salih Uçan-Rachid Ghezzal değişimini alkışlarım, Jackson Muleka-Cenk Tosun tercihini ise yuhalarım.

Cenk Tosun’un bu takımda oynamaması için daha ne yapması gerekli? Ben anlayamadım anlayan varsa lütfen aydınlatsın! Bu değişikliklerin hemen ardından da Kasımpaşa 3 dakika içinde Nuno da Costa ile 2 gol daha buldu.

Unutmadan; Cenk Tosun’un asla topu kaleye yollayamayacağı pozisyonda Beşiktaş’ın tek golünü atan 18 yaşındaki Semih Kılıçsoy da oyundan alındı. Bu hataları sadece Beşiktaş’ı değil, futbolu bilmeyen birisi yapar, ki bunun Serdar Topraktepe olmadığını biliyorum!

Beşiktaş’ın başına kim gelirse gelsin başarılı olma olanağı yok, zira önündeki engel rakipler değil; Samet Aybaba.

T24 | Asena Özkan