Sekizkök, Beşiktaş koçu Dusan Alimpijevic’in hafta içinde yayınlanan röportajında Türk oyuncularla ilgili konuşmalarını ise eleştirdi.

"Biz müdafaayı hiçbir zaman bırakmadık"

Karşılaşmanın sert bir maç olduğunu ve hiçbir zaman müdafaayı bırakmadıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

”Sert bir maç oldu. Ama bence oyunun sertleşmesi ve sertliğin artması hepimiz için ve tüm takımlar için önemli. Beşiktaş takımı da çok iyi müdafaa yaptı. Maçın skorunun 64-61 olmasının sebebi bu. Biz müdafaayı hiçbir zaman bırakmadık. Fizik olarak henüz üst seviyede değiliz ama her gün daha iyiye gidiyoruz. Kyle Allman sakatlık sonrası fiziksel anlamda istediği ritmi yakalayamadı. Maç boyu onu sahada tutarak ritim yakalamasını istedik ve maçın sonunda gerçek kalitesini göstererek bize maçı kazandırdı.’‘

"Türk oyunculara bu şekilde hakaret edemez"

Sekizkök maçla ilgili konuşmasının ardından Beşiktaş Emlakjet’in çok değerli ve önemli bir rakip olduğunun altını çizip ve Badalona maçı öncesi başarılar diledi ve maç sonunda yaşananlarla ilgili şöyle konuştu:

‘‘Maçtan önce Dusan Alimpijevic’in Türk oyuncularla alakalı açıklamalarını okudum ve maalesef çok üzüldüm. Ülkemizde misafir olan bir antrenörün bu şekilde profesyonel liglerde oynayan, BSL, TBL ve TB2L düzeyinde, sayısı 400’ün üzerinde oyuncuyu eleştirmesi haddi değil. Herkesi aynı sepete koyması doğru olmaz. Eğer kendi oyuncuları ile ilgili bir problemi varsa isim vererek bunu açıklayabilir. Onun dışında Türk oyunculara bu şekilde hakaret edemez. Tüm takımlara rekabet dolu sağlıklı bir sezon diliyorum.”

Alimpijevic'in tepkilere neden olan o röportajı: Türklerin iş ahlakı berbat oluyor

Dün oynanan Darüşşafaka - Beşiktaş karşılaşmasının sonunda iki koç Dusan Alimpijevic ve Yakup Sekizkök arasında kısa süreli gerginlik yaşanmıştı. Sekizkök maç sonunda yaptığı açıklamada ise Alimpijevic hafta içi verdiği röportajda Türk oyuncularla ilgili sözlerini eleştirmişti.

Bir açıklamada geç saatlerde oyuncuların derneği BASKED'den (Profesyonel Basketbolcular Derneği) geldi. Bugün de saat 12:30'da bir açıklama yapacaklarını belirttiler.

İşte Dusan Alimpijevic'in Eurohoops'a verdiği röportajda tepki çeken Türk oyuncularla ilgili söyledikleri...

"İş ahlakı berbat oluyor"

S: Ligde yabancı oyuncu tartışması bir türlü bitmiyor. Bir gün altı yabancı oluyor, başka gün beş, diğer gün yine altı… Sizin gibi harika bir basketbol aklının bu konudaki düşüncelerini merak ediyorum. Bu işin bir doğrusu var mı?

Alimpijevic: Benim için altı yabancı.

S: Neden?

Alimpijevic: Türk oyunculara yardımcı olmak için. Diğer türlü çok rahat oluyorlar. İş ahlakı berbat oluyor. Şu anda kadromda olan oyunculardan bahsetmiyorum. Takımdaki yerli oyuncuların yaklaşımından, iş ahlakından ve davranışlarından çok memnunum. Bütün kulüplerin davranış, yaklaşım, iş ahlakı, kendilerine bakma açısından aynı seviyede oyunculara sahip olacağını bilsem beş yabancı olması problem olmaz. Fakat buradaki dördüncü sezonuma başlayacağım. İş arkadaşlarımla konuşuyoruz, herkes aynı şeyden şikayetçi. Şu anda bir problemim olduğunu söylemiyorum, genel olarak oyuncular çok rahatlıyor. Çalışılması zor hale geliyorlar.

'Her şey çok fazla, çok zor, çok uzun, dinlenmeliyiz, neden bu kadar ağırlık kaldırıyoruz, kilolar kimin umrunda?’ moduna giriyorlar. Sezon başlangıcına fazla kiloyla gelseler kimin umurunda oluyor? Beş yabancı olduğunda yedi yer onlar için garanti oluyor. Bana sorarsan fiyatlar da çok yukarı çıkıyor. Yerli oyuncular için gerçeklik dışında fiyatlar oluyor. İyi oyuncularınız varken onlara para ödemeniz gerekir, bununla hiçbir sorunum yok. İyi oyuncularıma iyi para vermeliyim, bunu ilk isteyen ben olurum. Fakat pek çok takım numaradan kuruluyor. Neden mi? Çünkü yerli oyuncusunuz, çünkü kural var. Bunları okuduktan sonra pek çok oyuncu benim hakkımda konuşacaktır, biliyorum.

"Neler olduğunu kendi gözlerimle gördüm"

Bir kez daha tekrarlıyorum: Benim elimde şu an iyi yaklaşımda, iş ahlakı yerinde yerli oyuncular var ve onların hiçbiriyle sorunum yok. Fakat neler olduğunu kendi gözlerimle gördüm. Eğer altı yabancı olursa yerli oyuncular kontratları, paraları ve sezonları için daha çok savaşmak zorunda oluyor. Böylece bütün yazlarını Bodrum ve Çeşme’de geçirmezler. Belki de biraz erken takıma gelip antrenörlerle fiziksel çalışmalar yaparlar.

"Sırbistan’da oyuncular için hiçbir şey garanti değil"

Sırbistan’da durum nasıl biliyor musunuz? Oyuncular zorlu sezonları geride bırakıyor. EuroLeague’de, NBA’de, EuroCup’ta oynayan çok fazla oyuncu var. Yüklü kontratları olmasına rağmen açlar çünkü onlar için hiçbir şey garanti değil. Neden mi? Çünkü diğer ülkelerde yabancı oyuncu olarak oynuyorlar. Peki ne yapıyorlar biliyor musunuz? Geliyorlar, aileleriyle bir hafta geçiriyorlar, 10 gün daha aileleriyle tatile çıkıyorlar, sonra geri dönüyorlar ve çalışmaya başlıyorlar. Yazın geri kalanını çalışarak geçiriyorlar. Antrenörleriyle fiziksel çalışmalar yapıyorlar, basketbol koçlarıyla çalışıyorlar. Biraz çalıştıktan sonra kim sizin dışarı çıkmanıza, arkadaşlarınızla vakit geçirmenize engel olur ki?

"Bence ana problem bu oyuncuların yeterince aç olmaması"

Her zaman oyuncularıma şunu söylerim, belki sana da röportajlarımdan birinde söylemişimdir: Sadece aç kurtlar avlanmaya çıkar. Bence ana problem bu oyuncuların yeterince aç olmaması. ‘Denizli’deyim, burada sorun olursa Petkim’e giderim. Petkim’den sonra Türk Telekom olur. Orada iyi bir sezon geçirirsem belki bir yıllığına Fener‘e giderim. Sonra da Galatasaray‘a, Beşiktaş’a falan giderim’ şeklinde düşünüyorlar. Daire çizip duruyorlar.

ajansspor