UEFA 2024 Avrupa Şampiyonası (EURO 2024) Elemeleri D Grubu ikinci maçında yarın Bursa'da Hırvatistan ile karşı karşıya gelecek olan A Milli Futbol Takım'da teknik direktör Stefan Kuntz ve kaleci Mert Günok, basın toplantısında soruları cevapladı.

"Oruç tutan oyuncuları kadroya almadığı" iddiaları için "Yüzde yüz yalan" ifadesini kullananan Kuntz, baş ağrısı nedeniyle kadrodan çıkartılan Abdülkerim Bardakcı'nın Galatasaray'ın Karabağ ile oynadığı maçta forma giymesine ise şaşırdığını belirtti.

Stefan Kuntz'un açıklamalarından satır başları şöyle;

"Ermenistan maçından farklı olacak...Hırvatistan dünyanın en iyilerinden"

"İki maç da farklı konumda. Ermenistan maçı daha hassas bir maçtı. Rakibimiz değişiklikler yapmıştı. Yeni bir hoca ve yeni oyuncularla oynadılar. Biz sahaya taktik anlayışımızı yeterince yansıtamadık. Devre arasında taktiksel değişikliğe gidip olumlu sonuç almak bizim için önemliydi....Bu kez evimizde oynayacağız. Karşımızdaki rakip dünyanın en iyilerinden birisi. Ermenistan maçında favoriydik ama bu kez favori değiliz. En büyük takımlarla kıyaslanmak istiyoruz. Bu açıdan yarın örnek bir maç oynayacağız."

"Futbolun temel ilkelerini yerine getirirseniz sistemin önemi kalmaz"

"(Çağlar Söyüncü'nün Ermenistan maçı sonrası 'Üçlü savunmaya hazırlanmak için fazla zamanımız olmadı' sözleri) Kasım ayındaki maçlarda üçlü savunma oynadık Çağlar da kadrodaydı. İlk devredeki eksik olan futboldaki temel ilkelerdi. Siz bunları yansıtmazsanız sahada hangi sistemle oynadığınızın bir önemi yok."

"Yüzda 100 yalan"

"(Bazı oyuncuları oruç tuttukları için kadroya almadığı iddiaları) Ben Ramazan ayına saygı duyuyorum. Bunlar dedikodudan ibaret. Bütün kararlarımızı oyuncularımızın performansları doğrultusunda veriyoruz. Bu yüzde 100 bir yalandır. Bu Ermenistan maçından sonra da bana soruldu. Bugün de Hırvat basın mensubundan duyulan bir soru. Bu tarz durumları yayan ve yaymaktan zevk alan insanlarla nasıl bir iletişim halinde olmalıyız?"

" Abdülkerim Bardakcı oynayabilecek durumdaysa burada olmalıydı"

"Baş ağrıları nedeniyle A Milli Takım kadrosundan çıkartılan Abdülkerim Bardakcı'nın, Galatasaray'ın Karabağ ile oynadığı hazırlık maçında forma giymesi) Biz kamp için pazar günü toplandık ve 4 günlük sürenin 3 gününü hastanede geçirdi. Nöroloji bölümündeki doktor hanım bize bir rapor gönderdi ve biraz dinlenmesi gerektiğini ve iki haftalık bir tedavi süresi olacağını belirtti. Böyle bir net rapor aldığınızda uzmanlara güvenmeniz gerekiyor. Biz hiçbir şekilde oyuncularımızı riske sokamayız. Dünkü Karabağ maçında oynamasına şaşırmadım değil. Oynayabilecek seviyedeyse buraya gelmesi bizim için daha iyi olabilirdi"