29 mayıs 2022 seçimiyle iş başına gelip görev dağılımı yapan yönetimin çalışmalarını , kararlarını ve vizyonunun ne olduğunu anlamak  için. Başta Denetleme kurulu olmak üzere Divan ve diğer seçimle işbaşına gelmiş kurulların çalışmalarını icraatlarıyla değerlendirmek için . Sportif taraftan  Süper lig  , basketbol ligi ve sırayla diğer spor dallarında ki gelişmeleri sezon açılışından bu yana şahsımda modaya uyarak sessiz sakin takip ettim.  Yönetimin neler yaptığını anlamak beş bilinmeyenli problemi çözmekten daha güç geldi.

Çoğu camiaya yabancı üyelerden oluşan arkadaşların sportif geçmişlerini bilemediğimden anladıkları işimi yoksa başkanın tayini ile mi bu görevleri üstlendiklerini bilemiyorum. Bildiğim bir şey varsa o da  sonuçlara baktığımızda topyekün bir sportif ve idari  başarısızlık yaşandığıdır.

 Sportif anlamda her bakımdan kulübün lokomotifi futbol takımıdır , camia ve taraftar onun başarıları ile sevinir,  tek hedef şampiyonluk olduğu için ip göğüslendiğinde sevinir aksi halde sevgi  sis bulutlarıyla örtünür.

Bir sezon evvelinden  başlayarak uygulamaları irdelersek önce altın çocuk olarak lanse edilen , şahsımında genç oluşundan ötürü dünya görüşü çağdaş , vizyonu geniştir diye düşünerek başlangıçta olumlu düşünceler taşıdığım Ceyhun Kazancı’nın sportif direktörlüğü göreviyle bizlere eski passoligciden bir kazanım elde edilemeyeceği gerçeğini yaşayarak gördük.

 Başkanın ucuz transfer  politikasına boyun eğip yanlış transferler, türlü oyunlarla Sergen Yalçın’ı ekarte edip  devamında Valerian İsmael ‘i allayıp pullayıp binbir methiye ile  takımı teslim  ediş . Sezon  sonunda Trabzonspor,un 22 , Fenerbahçe,nin 14 puan gerisinde ligi 6  ncı sırada bitirip uzun yıllar sonra Avrupa kupalarında seyirci olunuş.Durumdan ders alınamayarak 2022 – 2023 sezonuna da aynı ekiplerle devam edilmesi yanlışını herkes dillendirdi ama  başkan ve etrafı duymadı.Son altı maçtan galibiyetle ayrılamayan Beşiktaş başkanı tepkilere göğüs geremeyip  27 Ekim,de Valerian İsmael ile yollarını ayırdı ve 1 gün sonrasında gönüllerin ! teknik direktörü Şenol Güneş’e iş başı  yaptırıldı. Onun da ilk açıklamalarının içerisinde başkan Çebi’nin “cimri “ olduğu söylemi yer aldı. Bu tanımlama benim gibi birçok kişi tarafından umut ediyorum ki söyleyene bakıldığında  yadırganmamıştır.

Kulüp  çalışmalarına baktığımızda başkanlık katında çok başlılık izliyoruz. 2.nci başkan her vesileyle açıklamalar yapıyor , geçmiş yaşanmışlıkları gündeme getiriliyor bu da camiaya çok sempatik gelmiyor. Bir de son olarak seçilmiş kurulları dizayn etmeye kalkışması var ki duydum ve internette BJK  hakkında görüşler bildirilen  sitelerden kendisine ağır bir cevap verildiği yönünde haberler de okudum. Öncelikle bu Hukukçu kimlikli yöneticinin önce mesleğine saygı duyması beklenir. Kanunun emrettiği usulle seçilmiş geniş yetkilere sahip gerektiğinde kulübü seçime bile götürebilecek başta Denetleme Kurulu olmak üzere yönetimce destek vermedikleri bu kurullara parmak sallamak orijin Beşiktaş,lı bu  üyeleri etkilemez, gülüp geçerler.  Dolayısıyla bir anlamda düşündüklerini yaptıramayacaklarına

6 aylık sürede kanaat getirdikleri için sıkıntı içerisinde oldukları anlaşılmaktadır.

Bu yönetimin geçmiş ve yaşanan sezonda ki başarısızlıklarının 3 Aralık 2022 de yapılacak Divan Kurulu toplantısında nasıl  ve kimler tarafında ne şekilde değerlendirileceğini merak ediyorum. Bu arada özellikle kulübün geçmiş ve geleceği ile ilgili önemli yaptırımlarının  beklentisi içerisinde olduğumuz Denetleme kurulu,nun raporunu merakla bekliyorum. Örneğin TTK 376 ile ilgili girişimleri var mıdır , nedir ? Spor Okullarının  devri hususunda Hukuki bir yaptırıma başvurulmuş mudur? Liyakatsiz kişilere özellikle genç sporcuların eğitiminde dost ahbap ilişkisi ile yüksek ödemeli görevler verilmiş midir ? KPMG raporu kendilerine verilmiş midir? Eski kurulun es geçtiği bunlar ve benzer konular irdelenmiş midir?  En büyük merakım ise hafta sonu yapılacak Divan kurulu toplantısında kulübün geleceğini ilgilendiren bu hususlarla ilgili Beşiktaş sevgisi ve aidiyetine önem veren hangi üyelerin kürsüye çıkıp hesap soracağıdır.Yıllarca bu işi üstlenmiş katışıksız Beşiktaş,lı bir  üye olarak sabırsızlıkla bekliyorum