Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), 2028 ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonalarına ev sahipliği yapmak için hazırladığı adaylık dosyasını UEFA'ya sundu. TFF'den yapılan açıklamaya göre, 8 aylık hazırlık sürecinin ardından tamamlanan dosyalar, adaylık kuralları çerçevesinde dijital ortamda UEFA'nın İsviçre'nin Nyon kentinde bulunan merkezine ulaştırıldı.

Resmi adaylık başvurusunu 23 Mart 2022'de yapan Türkiye'nin dosyasında, 2028 ve 2032 Avrupa Futbol Şampiyonaları adaylık teklifinin tüm teknik detayları, hükümet garantileri ve destek mektupları, çalışma kitabı ile ek belgeler yer alıyor.

Türkiye'nin yanı sıra EURO 2028 için Birleşik Krallık ve İrlanda Cumhuriyeti'nin ortak adaylığı, EURO 2032 için ise İtalya'nın adaylığı bulunuyor.

EURO 2028 ve EURO 2032'ye ev sahipliği yapacak ülkeler, ekim ayında açıklanacak.

VODAFONE PARK YOK!

TFF, EURO 2028 ve EURO 2032 ev sahipliği için 8 şehirdeki 10 stadyum ile başvuruda bulundu. Beşiktaş'ın maçlarını oynadığı Vodafone Park ise bu statlar arasında yer almadı.

TFF, İstanbul'dan Atatürk Olimpiyat Stadı, Nef Stadı ve Ülker Stadı'nı aday gösterirken bu durum taraftarlar kadar siyah-beyazlı yönetimin tepkisini çekti.

YÖNETİCİLER TEPKİLİ

Yöneticiler, birçok otorite tarafından dünyanın en güzel statları arasında gösterilen ve pek çok ödül alan Vodafone Park'ın aday olmamasının kapasite ile açıklanamayacağını ifade ettiler.

Vodafone Park'ın kriterlere göre yarı finale kadar ev sahipliği yapabileceği vurgulanırken TFF'nin son dönemde Beşiktaş'a karşı olan tutumuna da dikkat çekildi.

Duhuliye.com