İşte Karakullukçu'nun açıklamaları:

"Beşiktaş’taki bu hava yeni bir uyum süreci değil. Bence iki teknik direktör de bu derbiyi Dünya Kupası arasından sonra oynamayı tercih ederdi. Biraz daha çalışıp, rakiple oynayabilmek adına tabiki avantajlı olurdu. Beşiktaş’ın şöyle bir avantajı var; Bazı hocalar, bazı kulüplerle ilişkileri başka oluyor ve o hocalar ne zaman gelebileceğini biliyor. Şenol Güneş sanki her an Beşiktaş’ın başına geçebilecek gibi, üç ay önce de biliyordu Beşiktaş’ın başına gelme ihtimalinin kuvvetli olduğunu. İşler kötü giderse gelebileceğini bildiği için her şeyine kadar çalışmış ve geldiğinde şunu gördüm: Hoca Valerien Ismael'in hatalarını görmüş, sonunda üç dört tane majör ısrar ettiği hatalardan hepsinden vazgeçmiş diyebilirdim. Sanki teknik direktör değişmemiş ve bütün hatalarını kenara koymuş gibi bir takım vardı.

Birincisi Weghorst’un yalnız bırakılması. Devamlı uzun top oynuyorsun, neden oynarsın? Vurduğunda indirecek adamın var ve indirdiğinde de başka Beşiktaşlıların da orada olması gerekiyor. Muleka’yı kanat yapıyorsun, Cenk’i zaten oynatmıyorsun, sürekli ısrarla Dele Alli’yi kullanıyorsun. Dele Alli öyle bir enerjide değil, Weghorst ile birliktelik yakalayamadı. İnatla ve ısrarla sürekli böyle oynayan bir Beşiktaş vardı. A planın devamlı Weghorst’a top şişirmek ama B planın yok ve Weghorst devamlı isyan ediyor. 

Dele Alli’yi bu haliyle kimse oynatamaz. Şu an takımdaki tek defo Dele Alli… Weghorst - Cenk ikilisinden vazgeçmez gibi geliyor hoca. Ghezzal'in yokluğunda o bölgede iki üç maç Muleka’yı, Redmond’u deneyebilir ama bu formanın sahibi Ghezzal.

Şenol Güneş’in net fark yarattığı konu; Gedson Fernandes varsa bu adamı 15 dakika oynatmak futbola ihanettir. Bir de takımın oyunu Gedson’u çağırıyor. Tempo, geriden top çıkarma, dripling, mücadele her şeyi yapıyor. Valerien Ismael; Salih, Dele Alli ve Josef orta sahası oluşturmakla kariyeriyle oynadı. Hocanın umrunda değildi çünkü kendisi için önemli iki bölge olarak savunma ve şişirilen hücum hattı var. Şişirilen hücum hattında Weghorst’u destekleyemedi, orta sahayı kuramadı, burada da Şenol Güneş gibi gözlemi çok kuvvetli bir hoca geldi ve Gedson’u doksan dakika oynattı. Weghorst’un yanına Cenk’i koydu, bir yandan da şunu kazandı: Ghezzal’in olmadığı geçici düzlemde kanatlar da hafif boş kalınca ileri geri giden, çakılı bek gibi oynamayan Masuaku ve Rosier ile o bölgeyi de kullanmış oldu.

Duhuliye.com