Önce hayatımıza başka bir görev ile geldin, ortalamada fena da yapmadın işini. Sonra sana inanan insanların oyları ile başkan seçildin. Başlangıç yılların kötü olmadı. Hatta bazı başarılar da elde ettin. Ama sonra kah çevrenin etkisi, kah kendi yetersizliklerin sayesinde yönetimi elinden kaçırdın. Şimdi taraftar da çıkmış seni ve arkadaşlarını istifaya davet ediyor. Bunda kızmaca gücenmece yok. O tribünlerden "istifa" diye bağıran insanlar oy verdi sana bir önceki seçimde. Onlar yaptı seni başkan. Şimdi verdikleri oyu geri istemeleri doğal değil mi? Bir topluluğu yönetmeye kalkıp demokratik yöntemlerle seçilen insanların fıtratında var zaten bu. Küfür yok, kafir yok, tamamen bir davet var. Hakkı Yeten’ler Süleyman Seba’lar benzer tepkiler görmüş o tribünlerden. Ha icabet edersin ya da etmezsin o zaten senin bileceğin iş başkan. Ama ben de açıkçası istifa etmen gerektiğini ve bizlere geleceği daha iyi planlamamız için fırsat vermeni bekliyorum.

Gelelim maça...

Şenol hoca maşallah 100 gün falan kamp yaptı takımla. Ama yine tü tü tü maşallah gram ilerleme yok. Lig elden koptu gitti. Bir gün önce en azından ikincilik rakibin çıkmış ısıra ısıra top oynuyor, senin takımın sahada ruh. Takıma ruh katacak Kerem, Tayfur, Berkay da yanında yine maşallah hocamın. Artık net kararımdır. Şenol hoca sıradan takımları geliştiren hoca olamaz. Öyle bir taktik, teknik ve geliştirmeye yönelik bir yönetim bilgisi yok. Ha iyi kadro verirsen bir çok kişinin yapamadığını da yapar. Seni namağlup Şampiyonlar Ligi grubundan çıkartır, Avrupa Ligi’nde kılpayı yarı finali kaçırır tamam. Bu kadro yapısı ile değerlendirdiğimizde bu dönem için doğru tercih olamadı ne yazık ki. Şimdi bakalım, takım artık stresten uzak rahat rahat top oynayacak puan cetveli seviyesine geldi hamdolsun. Artist artist çıktığımız kupadan da elendik. Şimdi tam inceleme değerlendirme zamanı. Eh fena olmayan 4-5 oyuncu da alındı. Yani bu benim takımım değil bahanesi de kullanılmaz herhalde. Görelim hünerlerini hocanın. Ha bu arada gerçekten dünkü Saiss’i aylardır gören hoca nasıl sol stoper ister ya da ona yakın kaynaklar beğenmediği oyuncu listesine nasıl Saiss’i yazar gerçekten anlamakta zorlanıyorum. O işte bir iş olsa gerek. Büyük olasılıkla oyuncu gitmek istiyor, ben buraya Valerien için geldim falan diyor olmalı. Yoksa bir insanoğlu böyle bir stoperi beğenmemezlik edemez. En son seçenek ise; gelen adam superman.

Oyuncu kadrosu...

Sizi ayrıca tebrik ediyorum. Koskoca Beşiktaş camiasının formasını bu kadar kişiliksiz taşıyabilirdiniz. Cenk kardeşim, bütün maç konuştun, üstüne de biraz koşuşturdun. Tamam bir güzel aldın penaltıyı. İlk 2 dakika atmamak için sakat ayağına da yattın o da tamam. Strestir atmak istemezsin falan filan buraya kadar okey. Neden kalkıp gidip geçiyorsun topun başına? Madem sakatlandın bırak Redmond’a. Ayrıca sen neden frikik atıyorsun? Kaç tane yazmışlığın var o noktadan? Futbolda yaşlı, kulube demir atmış, herkese atar giden yapan, önce duşa giren, en son çıkan topçular var ya hani, onlara söylenen bir laf var. Ben sana onu söylemeyeyim de lütfen sen de öyle olma. Sonra Salih... Arkadaşım sen nesin? 6 mısın 8 misin 10 musun? Büyük takım oyuncusu musun? Tempon falan var mı senin? Salih bir sal bizi hadi arkadaşım, biraz gurur göster çek git sene sonu. Yeter artık taşıdığımız yükler. Gedson’a laf etmeyişimin son 90 dakikası idi bu. Yine de bir fragman atayım... Battal Gazi filmlerindeki rahmetli Cüneyt Arkın gibi bizans ordularına tek başına at üstünde kılıç sallayarak giden bir figür ise senin topçuluğun, en geç seneye Ocak’ta naşvelado kolarado olursun benden sana söylemesi.

Son olarak büyük felaketten dolayı ligden çekilen takımlarla oynanan maçlarla ilgili sayın Ahmet Nur Çebi’ye gösterilen tepklier ile ilgili bir yorum. Hep de kötü yazacak değiliz başkana ..Bu sefer ve nihayet sonuna kadar haklıdır davasında... Yok efendim zamanı mıymış, o dönemde böyle bir açıklama yapılır mıymış. Beşiktaş bir kurumdur beyler bayanlar. TFF de bildiğimiz kadarı ile öyle. Beşiktaş başkanı kendi camiasının hakkını dünyadaki örnekleri göstererek korumakla mükelleftir. Peki bu konuların zamanı değildi de neden başkanın açıklamasının ertesi günü TFF yangından mal kaçırır gibi kararı açıkladı? Ha radyo programında sorulan soruya "Bu zamanda benden canlı yayında bu konularla ilgili konuşmamı beklemeyin ama kurum olarak gerekli girşimlerimizi yapıyoruz" diyebilir miydi? Düşündüm de teoride tamam ama pratikte bizim başkan diyemezdi. Öyle bir şey o an aklına gelip ağzından çıkamazdı. Öyle bir iletişim kapasitesi beklemiyorum ben başkandan. Ama benim asıl merak ettiğim konu aslında Beşiktaş değil. Bu kararda atlanan bir konu var. Tüm takımlar 3 puan alacak bundan sonra, buraya kadar anladık. Peki Kasımpaşa ve Ankaragücü ne yapacak? Bu iki takım küme düşüyor ve biri Gaziantep, biri de Hatay'la ikinci yarı maçlarını yapıp kaybettiler. Yani her ikisi de bundan sonra 3'er puan alabilecek diğer kümeye oynayan rakipleri 6 alırken. Peki bu kulüpler neden bu işin üstüne gitmiyor? Ha doğru, kulüpler bu ara açıklama yazmakla meşgul.

Bülent Bilirgen / Duhuliye