Eski futbolcu ve spor yorumcusu “Hayri baba” lakaplı Ülgen, Türk futbolundaki son durumu duhuliye.com’a değerlendirdi.

İşte Hayri Ülgen’in açıklamaları

BEKLENTİLER MAYIS’IN İLK HAFTASI

Süper Lig’in nasıl devam edeceği ile ilgili teknik adamlarla sık sık konuşuyorum hepsinin beklentisi 1 Mayıs gibi maçların başlaması. Şöyle söylüyorlar genelde 7 Nisan’da çalışmalara başlarız. 15 gün kadar bir kamp yaptıktan sonra da Mayıs ayı itibariyle maçlarımızı oynayabiliriz. Tabi bu virüsün seyrine bağlı, işler yolunda giderse yapılan planlama bu şekilde. Bunun içinde herkesin biraz daha duyarlı olup evlerinde kalması gerekiyor. Ancak bu süreç uzarsa daha Haziran’a kadar devam eder ki bu durum bizi de Avrupa futbolunu da çok sarsar.

EL BİRLİĞİ İLE ATLATACAĞIZ

Tabi bu işin ekonomik tarafı da var. Bu yaşadığımız kötü süreçten sonra ekonomik anlamda da kriz kapıda sadece futbolda değil bütün yaşantımızda ekonomik sıkıntılar ile baş etmek durumunda kalacağız. Çalışamayan insanlar var, benim de mesela lokantam var 25 kişi oradan ekmek kazanıyor, ülkemizde binlerce insandan bahsediyoruz. Umarım bu sıkıntılı günleri el birliği ile atlatmaya çalışacağız.

PSİKOLOJİK DESTEK ALSINLAR

Bu süreci sporcu sağlığı açısından ele alırsak, tüm teknik direktörler oyuncularına teknik açıdan nasıl çalışmaları gerektiği konusunda gerekli yönlendirmelerini yapmıştır. Diğer yandan futbolcular çabuk adapte olan kaynaşan bir gruptur eğer 2 haftalık bir kamp yapma şansları da olursa eski hallerine dönerler yine de psikolojik açıdan destek almalarını önemli buluyorum. Psikoloji eğitimi almış biri olarak tüm kulüplere önerim oyuncularına bu dönemde psikolojik destek sağlasınlar.

Son olarak şunu söylemek istiyorum lütfen evde kalalım, bol bol kitap okuyalım ve inşallah bir an önce bu virüsü yenelim.