Önder Özen'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

YAPTIĞI ŞEYLER ÖNEMLİ DETAYLAR VE DİŞE DOKUNUR ŞEYLER

Beşiktaş teknik direktörü Valerien Ismaël sezon sonunda kamuoyu tarafından nasıl değerlendirilir, hiçbir fikrim yok. Ne olacağını bilmiyorum. 

Ama şunu biliyorum: Gerçekten içerik üreten bir editör gibi, futbolda taktik üreten bir teknik adam olduğunu görüyorum. Yaptığı şeyler bence dişe dokunur şeyler. Küçük detaylar.

Yani kamuoyu belki kaçırıyor belki bazı futbol severler kaçırıyor. Belki biz anlam yüklüyoruz. Ama yüklemeliyiz de bir taraftan... Neden? 

SANTRA DEĞERLİDİR

Beşiktaş sezon başından beri beş defa oyuna başladı. Beş tane santrası var. 7 tane de gol yedi. Yani, sezon başladığından beri 12 defa santra yaptı. O santralarda bile bir şey görüyorum.

Ama hep aynı şey değil... Her seferinde farklı bir oyun. Yani mesela bu hafta santraları genelde arkaya doğru oynayıp öne 6 kişinin koşusunu gördük. Başlangıçta yüksek top için pozisyon alışlarını gördük.

Topu oraya hemen getirmek, hemen rakip yarı alanda baskı kurmak için bir şey gördük. Ama santra değerlidir. 

HER DURAN TOPTA MUTLAKA BİR OYUNU VAR

Yıllar evvel, rahmetli Luis Aragones her takımın nasıl santra yaptığını sorardı mesela. Ben şaşırırdım. Ayrıntı ayrıntı... Bu kadar detaya girmeyelim. Ne yapabilir bir santra ile diye içimden düşünürdüm. Ama rahmetli haklıymış. Haklı olduğunu zaman içerisinde gördük. Santra önemli... 

Valerien Ismael'in duran top işleri önemli ve oradan pozisyonlar bulunmaya, Beşiktaş oradan goller atmaya devam ediyor. Ve her duran topta, her kenar serbest vuruşta ve her kornerde mutlaka bir oyunu var. 

ISMAËL LİGİ TAKTİK ANLAMDA ZENGİNLEŞTİREN BİR TEKNİK ADAM

Çalışan bir teknik adam olduğu çok açık. Çok tekrar ettikleri de çok açık. Yani set oyunlarında duran top setlerini çok tekrar ettikleri de çok açık. Bunu gördüm ve değerli buldum.

Bu anlamda, Valerien Ismaël, ligi taktiksel anlamda zenginleştiren teknik adamlardan bir tanesi oldu. Sezon sonu belki yüksek bir antrenörlük puanı alacak. Belki almayacak ama benden yüksek antrenörlük puanı aldı.