En son 50’li yaşlardaki veteranların halı saha maçında böyle bir kornerden gol görmüştüm: Yaş icabı ileri ve geri fazla koşamayan veteranlar, korneri savunmaya yetişememişti!

Lakin o veteranlar bile ilk 45’te bu kadar top kaybı yapmamışlardı! Hangi yaş grubunda olursa olsun futbolda geriden top çıkarma özelliği olmayan stoperler ile kısa pasla çıkmaya çalışmak, bir takımın taktiksel açıdan intihar etmesidir. “Doğru oyun” ile “büyük oyun” arasındaki en büyük fark budur: “Büyük oyun” kurabilmek için geride Marcelo, Adriano gibi büyük oyuncuların olması gerekir! Beşiktaş’ın mevcut kadrosunda adı büyük performansı küçücük oyuncular var, bu büyük sorun! Bir de en yüksek form grafiğine ulaşsalar bile asla Beşiktaş 11’inin ideal futbolcuları olamayacak oyuncular var, bu daha da büyük bir sorun! Skoru 2-0’a getiren pozisyonda Vida ve arkadaşları TV’den izleyen Beşiktaş taraftarlarından utanmalılar: TV başındaki Beşiktaşlılar işe yaramayacağını bilseler bile en azından refleks gösterip şutu engellemek için ayaklarını uzatmışlardır! Bunu düşünüp utanmayan futbolcu varsa daha da yazacak bir şey kalmıyor!

Gecenin sorusu

Soru çok: Ljajiç ne zaman düzelecek, fiziksel ve mental açıdan toparlanacak? Sağ bek alınmaz ve doğru 11 kimyası bulunmazsa Töre ve Aboubakar transferleri de çare olamayabilir, transfer komitesinden bu riski farkında olan var mı?

Maçın starı

Shengelia, 2 gol atmakla kalmadı, top çaldı, kilit paslar verdi, kritik ikili mücadeleleri kazandı. Yani Beşiktaş’ta 11’de başlayıp da yapması gereken hiçbir şeyi yapamayan oyuncuların asgari düzeyde yapmaları gereken her şeyi yaptı!

Maçın olayı

Vida’nın berbat ötesi performansı: En yüksek seviyesindeyken de geriden çok iyi top çıkaramıyordu ancak “tersine asist” yapmak nedir? Stoper kötü oynasa bile kötü mücadele etmez, kötü mücadele eden stoper artık stoperlik vasfını yitirmiştir!

Kısa mesaj

Hiçbir Beşiktaş taraftarının “şok terapi” gibi bir radikal kadro operasyonuna “hayır” diyeceğini zannetmiyorum. Yeter ki yönetim ve teknik heyet kararlı olsun yoksa geçen sezonki olağanüstü kongre süreci tekrarlanabilir!