Yüzüncü kez aynı şeyi yazmaktan zul duyuyorum: Savunma biçiminiz, hücum biçiminizi belirler yani Necip’i sağ bek oynatmak hem Beşiktaş’a hem de Necip’e zarardan başka bir şey vermez. 

Orada en azından oynamışlığı olan Dorukhan varken neden sağ bekte denenmez, anlamak çok güç! Bir zahmet Welinton orijinal bir sağ bekle oynamadığını farkına varıp ona göre ofsayt tuzağı riskine girmek yerine o anda tek demarke rakip oyuncu Stancu’nun yükseldiği hava topuna çıkmalıydı. 

İlk 45’te ilk isabetli şutu en defansif orta saha rolündeki Josef’in atıp ilk net pozisyonu da Töre’yi savunma arkasına kaçıran pasında Josef’in geliştirmiş olması Josef’in bireysel başarısı olduğu kadar kalan takım arkadaşları ve teknik heyetin kolektif planlarının başarısızlığıdır! 2. yarının özeti ise daha acı: Kötü oynamak neyse de kötü mücadele edenler yatın kalkın statta taraftar olmadığına şükredin!

Gecenin sorusu
O dakikaya kadar takımın sorunu ceza alanı içine top taşımakken, top ceza alanına taşındığı ölçüde etkili olabilecek Aboubakar, 64’te neden oyundan çıkarıldı?

Maçın starı
Furman gerçekten iyi transfer. Piris da Motta da bu seviye için iyi oyuncu, Berat da bir kez daha Gençlerbirliği adına sahanın en iyilerindendi. Beşiktaş’ta sadece Josef de Souza iyiydi.

Maçın olayı
Kadro kalitesi olarak tarihsel ortalamasının altında olan Gençlerbirliği’nin ligdeki ilk golünü atarak İstanbul’da Beşiktaş’ı yenmesi başlı başına olay. Gençlerbirliği’ni tebrik etmekle beraber birkaç oyuncu hariç tarihin en kötü Beşiktaş performanslarından birisi bu!

Kısa mesaj
Milli maç arası, fikstürde bay haftası derken Beşiktaş tam 21 gün sonra ilk lig maçına çıkacak. Üç hafta, son üç maçtaki kötü tabloyu tersine çevirmek için yeterli süre. Denizli, Malatya, Gaziantep fikstüründe bambaşka bir Beşiktaş sahada olmalı!