Beşiktaş futbol takımı Gaziantep karşısında yenilgi alırken, Beşiktaş basketbol takımı ise sezonun ilk galibiyetini Gaziantep Basketbol takımı karşısında 84 - 81 sonuçla elde ediyordu.

Beşiktaş basketbol takımının başında, Ahmet Kandemir başarılı bir hoca olarak çıktığı ilk maçta farklılığını gösterdi.

Beşiktaş basketbol takımına şöyle bir baktığımızda gördüklerimiz, savaşan, ellerinden geleni fazlasıyla yapan bir genç takım var ama takımın eksik olan mevkilerine takviye şart.

Sezona eksi bir puan ile başlanması, mevcut genç kadro için kötü oldu. Mutlak bir galibiyete ihtiyacımız vardı ve o da geldi bundan sonrası çok daha farklı olur. Kaybedilen  maçlarımıza baktığımızda  öne geçildiği zaman skoru koruyamamak ve güven eksikliği göze çarpıyordu. Kazanılan maçta da bu yaşandı, rahat giden maç bir anda zora girdi ama bu sefer şansızlık kırıldı ve ilk galibiyet geldi.

Bundan sonrasının çok daha iyi olacağını düşünüyorum.

Savunmada daha sert, hücumda da acele edilmez ise takım farklı bir kimliğe bürünür, bunu da sağlayacak bir hoca kenarda var.  

Ahmet Kandemir önderliğinde sezon sonunda ligde kalacağımızı düşünüyorum . Takıma küçük bir dokunuş  tecrübeli bir pota altı, 5 numara ile takımın kimyası bir anda değişir .Bir de 3  numara alındımı hızla bu takım üst sıralara tırmanır.  

Kaybedilen maçlarda bu iki pozisyonun eksikliği göze battı. Yönetimin yapacağı iş çok basit, iki abi rolü de üstlenecek bu takviye gerçekleşirse çok daha güven veren bir kadro sağlanmış olur.

Başarının yönetim, idari ve teknik heyet, oyuncu, taraftar ve sponsor bütünleşmesi ile gelebileceğini söylememize gerek yok. Beşiktaş’ta bu bahsedilen şartların eksik olması nedeniyle başarısız oluyor.

Her takım her sezon hedefine ulaşamayabilir. Hele ki TBL’de oynuyorsanız başınıza her şey gelebilir. Ligdende düşebilirsiniz. Doğru olduğuna inandığınız antrenörle yola çıkmışsanız hedeften sapmaları da göze alabilirsiniz.

NBA’de 15-20 sene aynı takımda görev yapan koçlar her sezon çok başarılı mı olmuşlardır?

Real Madrid, Barcelona asıl hedefleri olan Euroleague’de yıllardır kupa kaldırmaktan mı yoruldular ki koçlarıyla devam ediyorlar?

Basketbol branşında İleri seviyede olan ülkelere baktığımızda, kulüplerin bir misyonununda antrenör yetiştirmek olduğunu görürüz. Bizde ise bırakın antrenör yetiştirme işini, yetişmiş olanları bile paçavraya çevirmekte üzerimize yok. Türk basketbolunun sadece iyi oyuncuya değil, iyi antrenörlere de ihtiyacı var. 

Maalesef bunu yeterince başaramıyorsak, eleştireceğimiz sorumlular yine yöneticiler olmalıdır.

Yöneticilik sponsordan gelen, iddaa’dan gelen, federasyondan gelen paraları dağıtan kişi olmamalı, taraftarı ile uyumlu bilgi becerisi olan bir kişi olmalı yoksa her sene yeni bir takım yeni bir hoca bu işin en kolay kısmı. Bunlar olmadığı sürece fazlasını beklemeyelim mevcut düzende daha fazlası olmaz.